Kirjoittaja Aihe: Pilvipoutaa S (Teddy/James jr.) ficlet  (Luettu 4998 kertaa)

Fairy tale

  • ***
  • Viestejä: 2 565
Pilvipoutaa S (Teddy/James jr.) ficlet
« : 19.07.2019 18:04:55 »
.
« Viimeksi muokattu: 17.03.2025 16:22:54 kirjoittanut Fairy tale »

Vendela

  • Teeholisti
  • Valvoja
  • *****
  • Viestejä: 7 549
Vs: Pilvipoutaa S (Teddy/James jr.) ficlet
« Vastaus #1 : 19.07.2019 21:23:13 »
Iiiih miten ihana jatko tuolle 107 tuntia kesään tarinalle! Molemmilla teksteillä on muuten tosi kivat nimet :)

Aivan ihania romanttisia juttuja, näitä olisi itsekin kiva tehdä kesällä. Pilvien katselu on muuten sellaita mitä en ole itse tehnyt aikoihin joten kiitos vinkistä, teen tämän heti seuraavan kerran kun pääsen mökille ja sattuu olemaan sopiva keli maata laiturinnokassa katselemassa taivaalle :D

Tykkään näistä hahmoista tosi paljon, vaikka toki Harry ja Draco ovatkin edelleen ykköspoikiani, niin kyllä näissä nuorukaisissa on jotain kivaa ja kesäistä! Mukavaa että kirjoitit heistä :) Ja ihanaa kun näillä tyypeillä menee hyvin

Kiitos tästä,
Vendela

Bannu©Waulish

I think it's time for little story... It's definitely Storytime!

Crys

  • Taivaanrannanmaalari
  • ***
  • Viestejä: 4 573
  • inFINIty
    • Listaukseni
Vs: Pilvipoutaa S (Teddy/James jr.) ficlet
« Vastaus #2 : 29.07.2019 17:50:30 »
Voi aaws :D Ihanaa romanttista fiilistelyä. James on oikea romantiikko, haluaa viedä Teddyn syömään jäätelöä samasta kiposta, mutta tuo luutalento samalla luudalla kuulostaa vaaralliselta :D Siitähän varmaan sais kommellusta kyllikseen :D  Tuo oli hauska kohta, että suutelu on vaikeaa kun naurattaa :D Niin ja pilvipouta on ihana sana ja nätti otsikko :)

-Crys

Never underestimate the power of fanfiction

Sokerisiipi

  • Teemestari
  • ***
  • Viestejä: 7 167
Vs: Pilvipoutaa S (Teddy/James jr.) ficlet
« Vastaus #3 : 04.08.2019 18:47:05 »
Kommenttikampanjasta heips!

Tämäpä oli kesäisen suloinen ficlet, jossa keksittiin yhtä sun toista romanttista tekemistä. Tästä kävi hellyttävästi ilmi, kuinka nuoria ja kokemattomia kumpikin ovat. Esimerkiksi juurikin se, että suutelemista täytyy opetella, oli kiva, realistinen yksityiskohta. Opetteluahan se alkuun juurikin on ;D ja nuo jutut, että pitää keksimällä keksiä romanttisia juttuja, oli myös tosi awws omanlaisessa kiusallisessa kankeudessaan. Koko suhde, vai onko tämä vielä edes suhde, kenties vasta treffailua? No, koko juttu on vielä niin tuoreella pohjalla, että toisen kanssa romanttista oleiluakin pitää vähän opetella ja kokeilla, että oppii, mistä itse eniten pitää ja mikä tuntuu kaikkein luontevimmalta. Ihanaa, että he saavat kumpikin kaikessa rauhassa kokeilla ja tutustua ja toinen ottaa ideat lämpimästi ja innokkaasti vastaan, oi että <3 Kiitän! :)
« Viimeksi muokattu: 11.08.2019 16:32:10 kirjoittanut Sokerisiipi »

Meldis

  • puuskupurilainen
  • ***
  • Viestejä: 3 213
Vs: Pilvipoutaa S (Teddy/James jr.) ficlet
« Vastaus #4 : 28.05.2023 16:11:53 »
Lähdin oikein tutkimusmatkalle Hunajaherttuan syvyyksiin ja löysin tämän. Kannattaa kaivelu välillä, koska miten ihana tämä olikaan. En tuota edellistä ficciä lukenut, mutta ehkä pistän vielä talteen. Tosin tämä toimi yksinäänkin todella hyvin. Miten herttaisia pojat olivatkaan! Tykkäsin, miten tässä oli sopuisasti lomittain söpö romantiikka ja jo toisiinsa tottunut pari. Jotenkin se, että James ehdotti, että tehdään jotain romanttista ja he alkoivat listata, mitä se olisikaan, sai tuntumaan, että ei tarvitse aina olla yllätyksiä ja isoja, ihmeellisiä romanttisia eleitä, vaan niistä voidaan jutella ja niitä voi ihan vain yhdessä suunnitella. Minusta se kuulosti jo heti, että nämä kaksi sopivat toisilleen tosi hyvin. Jamesin ehdotuksenhan olisi voinut ottaa myös vitsillä, mutta Teddy ei tehnyt niin vaan he sitten toteuttivat ideoitaan.

Lainaus
Teddy ei voinut olla vähän punastumatta hänen aloittaessa lusikoimaan annosta.

En kestä, tämä jätskin syöminen oli siirappisinta ikinä! Yhteisen annoksen syöminen on kyllä tosi romanttista ja samalla sopivan arkista, mitä rakastan aina, kun nuo kaksi yhdistyy saumattomasti. ^^ Tämä vastavuoroisuus oli myös ihanaa, kun kumpikin sai ehdottaa tekemistä ja kumpikin oli mukana, mitä ikinä ehdotettiinkaan. Mielikuva Teddystä ja Jamesista kävelemässä käsi kädessä oli älyttömän suloista. ^^

Lainaus
”Sitä että suuteleminen on vaikeaa”, James vastasi.
”Enkö osaa tehdä sitä oikein?” Teddy ihmetteli.

Tämä keskustelu oli hirveän hauskaa, he kuulostivat teineiltä, jotka harjoittelivat pussailua. <3 Pussailulle nauraminen oli jotenkin vapauttavaa, että kun molemmat olivat vähän epävarmoja, miten tätä ajettiin, niin se sai tunnelman rennommaksi. Ei sen pussailun tarvitse olla niin vakavaa ja minusta oli hienoa, että he saattoivat nauraa pussailun ja keskustelun jälkeen. ^^ Pilvien tuijottelu oli ihanaa sekin ja tykkäsin tästä Jamesin romanssibingosta. Siitä tosiaan tuli taas tunne, että he tuntevat toisensa ja voidaan rauhassa suunnitella romantiikkaa suhteeseen, koska sitä elämä välillä vaatii. Ei se aina voi tai tarvitse olla spontaania. :)

Kiitos tästä tosi paljon, tuli ihastuttavan kesäinen fiilis tästä, vaikka ulkona tuulee ja sataa vihmoen, mutta tällä pääsi miellyttävästi jo tuleviin kesäpäiviin. Kiitos. ^^
Hine on ylde, eft gewunigen wilgesiþas, þonne wig cume.

˚*・༓☾ Tóspringe!☽༓・*˚