Kirjoittaja Aihe: FMA: Turhaa työtä S  (Luettu 2544 kertaa)

Ikuisuus

  • ***
  • Viestejä: 79
FMA: Turhaa työtä S
« : 02.08.2013 23:51:08 »
Turhaa työtä (aka Dnf310)
Fandom: Fullmetal Alchemist
(Paritus: Ed/Winry havittavissa)
Ikäraja:S
Genre:Draama, hieman Au   
Summary: Mustang tekee oharit.
Vastuuvapaus: niin kovasti kuin haluaisinkin ei FMA:n hahmot kuulu minulle. Leikin niillä vain.
A/N Olen kiitollinen kaikenmoisesta palautteesta, josko siitä voisi vaikka ottaa jotain opikseen mahdollista seuraavaa kertaa varten.   

----

"Selvä." Edward huokaisi ja laski puhelimen kuulokkeen paikoilleen. Mustang oli taas määrännyt illaksi harjoitukset, vaikka oli vasta palaamassa Centraliin. "Havoc", Edward kutsui. "Führer määräsi ylimääräiset harjoitukset kuudeksi. Kutsu alkemistit kentälle. Mustang tulee, joten kukaan ei saa myöhästyä."  Havoc teki kunniaa tupakka suupielessä ja poistui.

Edward nosti pöydältä keskeneräisen raportin. Führer oli ollut poissa vain pari päivää ja määrännyt Edin tekemään raportin kaikesta mitä keskuksessa tapahtuisi sillä aikaa. Ensin Breda oli katkaissut jalkansa ja seuraavana aamuna Scar oli kadonnut jäljettömiin ja nyt sitten Fuhrer määräsi ylimääräiset harjoitukset pilaten samalla Edin ja Winryn illallisen. Edward nosti puhelimen luuri syvään huokaisten ja valitsi kotinumeronsa. Oli turhaa yrittää vältellä keskustelua Winryn kanssa.   

Winry vastasi heti. "Siitä illallisesta", Edward aloitti vaivautuneena. "Mustang määräsi ylimääräiset harjoitukset, joten en tule. Olen pahoillani, mutten voi mitään." Winry kuullosti vihaiselta, eikä ollut todellakaan ensimmäinen kerta kun Teräsalkemisti perui yhteisiä menoja, joten Edward tiesi joutuvansa hyvittämään illallisen Winrylle päästessään kotiin, jos hän edes sinne joskus pääsisi.

Edward palasi raporttin pariin, se ei ollut alkua pidemällä ja Mustang haluaisi sen kolmen tunnin kuluttua, puhtaaksi kirjoitettuna. "Hemmetin automail", Ed kirosi. Saatuaan raportin viimeisteltyä Ed vilkaisi kelloaan. Kymmentä vaille kuusi. "Paska, Mustang grillaa minut jos myöhästyn." Edward lähti juoksemaan kentän suuntaan ja näki onnekseen kaikkien seisoskelevan vielä kentän laidalla. Teräsalkemisti tervehti ryhmäänsä saapuessaan sen luokse. "Mustangia ei ole vielä näkynyt ja kaikki muut ovat täällä." Ross ilmoitti Edwardille.   

Hieman yli kuusi taivaalta alkoi sataa kaatamalla vettä ja joukot, jotka olivat muutenkin näreissään yllätys harjoituksista, alkoivat käydä levottomiksi. Edward tarkasti ajan taskukellostaan kolmannen kerran. Viisitoista minuuttia yli kuusi. "Missä Mustang on? Kuvittelisi että Fuhrerina hän noudattaisi omia määräyksiään! Fuery! Ota selvää missä hän viipyy. Emme aio odottaa täällä vesisateessa vain sen takia ettei Tulialkemisti löydä sateenvarjoaan." Edward kirosi mielessään Royn epäluotettavuutta Fueryn pinkoessa radionsa luokse: "Joko Mustang on sammunut matkan varrelle tai sitten hän tekee tämän tahallaan, koska vihaa sadetta ja tietäen olevansa hyödytön." Ed ajatteli.

Fuery palasi juoksu jalkaa takaisin. "Teräs! Uutisia Briggsistä! Drachmalaiset nappasivat Führerin."
« Viimeksi muokattu: 02.03.2016 21:59:07 kirjoittanut Ikuisuus »
Saatan olla menossa tai tulossa -en aina tiedä itsekkään - mutta en ole eksyksissä.

Orenji

  • ***
  • Viestejä: 1 371
Vs: FMA: Turhaa työtä K-7
« Vastaus #1 : 20.08.2013 17:34:57 »
Heipä hei, tulin kirjoittamaan vähän myöhässä jonkinlaista palautetta. Aika lyhythän tämä oli ja niin lyhyessä ajassa kuitenkin yritettiin saada lukija selville tilanteesta, että vähän sekavaksihan se meni. Ensi kerralla siis hidasta ja yritä pohjustaa vähän. Kuvailukin tuntui olevan sellaista, että siitä olisi saanut revittyä enemmänkin. Kirjoitusvirheitä oli muutama, esimerkiksi vuorosanoissa oli jotain häikkää.

"Havoc," Edward kutsui "Fuhrer määräsi Eli tuon olisi pitänyt olla näin. "Havoc", Edward kutsui. "Füher määräsi...

"Siitä illallisesta" Edward aloitti Tuossa taas näin. "Siitä illallisesta", Edward aloitti

"Hemmetin automail" Ed kirosi. Toisien lainausmerkkien jälkeen taas pilkku. Eli tuo toistui tekstissä ja häiritsi samoin kuin se, että füher, oli kirjoitettu Fuher. Pilkunnussija olen, se on pakko myöntää. Edin ajatuksetkin oli kirjoitettu eri tavalla, kun yleensä tehdään, mutta se olkoon kirjoittajan oma päätös.

Fuery palasi juoksu jalkaa takaisin: "Teräs! Tuossa pitäisi olla näin: Fuery palasi juoksujalkaa takaisin. "Teräs! 

Muuten teksti oli aika hyvää, jos ei noita virheitä ja tempoa oteta mukaan. Juoni vaikuttaa olevan kiinnostava, joten yritän tulla katselemaan, sitten kun tämä jatkuu.  Sillä eihän ficci voi tuohon kohtaan päättyä! :D Tosin Sopimus seksuaaliselle kanssakäymiselle on istuttanut mun päähäni vahvasti Ed/Roy-parituksen, että Ed/Winry tuntuu olevan kaukaa haettua, mutta kaikkeen tottuu.

//Apua, kuulostipa mun kommenttini negatiiviselta! Ei ollut tarkoitus todellakaan, mutta se nyt näyttää siltä. Älä siitä sitten häiriinny. :)
« Viimeksi muokattu: 08.09.2013 10:08:19 kirjoittanut ansku1 »
"Älkää luulko että pelastatte ihmisiä ottamalla heitä kädestä kiinni.
Mutta ottakaa heitä kädestä kiinni."