Finfanfun.fi

Harry Potter -ficit => Pimeyden voimat => Aiheen aloitti: Ginnysi - 15.12.2008 10:16:21

Otsikko: Miksei kukaan kertonut, että rakkaus satuttaa? S. | Cho/Harry angst ficlet
Kirjoitti: Ginnysi - 15.12.2008 10:16:21
Miksei kukaan kertonut, että rakkaus satuttaa?

Title: Miksei kukaan kertonut, että rakkaus satuttaa?
Author: Ginnysi
Genre: one shot, angsti
Warning: itsetuhoisuus
Pairing: Cho/Harry, Harry/Ginny
Rating/Ikäraja: Sallittu
Disclaimer: En omista hahmoja, kaikki kunnia Harry Potter- maailman kehittäneelle J.K. Rowlingille. en omista muuta kuin kirjoitus virheet (:
A/N: Kertojana on siis Cho, jos se ei tarinasta selviä. Mun eka angsti-höpötys… älkää olko liian ankaria… mutta tykkään siis kommenteista :D


    Kukaan ei ikinä maininnut, että rakkauskin voi tuhota ihmisen. Aina vain toisteltiin, kuinka rakkaus pelastaa vaikeinakin aikoina. Rakkaus vain ajoi minut vaikeuksiin. Kuinka pari intohimoista suudelmaa voi korvata monet itketyt viikot?

      En ymmärrä mitä siinä punapäässä on, mitä sinä siinä näet? Sinä vain hylkäsit minut, kuin minkä tahansa korvikkeen. Sinä satutit minua pahemmin kuin kukaan muu. Sinä et edes hyvästellyt, etkä kertonut syytä. Mikään ei mene minun pääni mukaan, piti olla suuri talo järven rannalla, lapsia ja koira, mutta ei. Maailma vain potkii päähän.

    Kyllä minä yritin jatkaa elämääni sinun jälkeesi, jopa seurustelin, mutta kaikki kaatui siihen, että vertasin häntä sinuun. Vertasin hänen suutelemistaan sinun suutelemiseesi, hänen jäätävää kosketustaan sinun hellään kosketukseesi. Mikään ei vain voita sinua. Kaikki hyvä päättyy joskus, mutta meidän kohdalla se tapahtui aivan liian aikaisin. En voi enää jatkaa näin. Hyvästi Harry…
Otsikko: Vs: Miksei kukaan kertonut, että rakkaus satuttaa? S.
Kirjoitti: Dashblane - 16.12.2008 12:48:19
Aivan liian lyhyt (luoja, miten minä bongailen vain lyhyitä tarinoita?).

Olisit saanut tästä aiheesta vielä paljon irti. Nyt tämä oli vain ohiluettava one-shotti (vai tuleeko tähän jatkoa), joka ei kunnolla jäänyt mieleen. Ensimmäinen lause oli erinomainen, mutta muuten vain puuroa lautasella.

Kuvailu jäi nyt olemattoman puolelle. Olen suuri kuvailun kannattaja, joten tämä sai vain minut repimään hiuksia päästäni. Olen pahoillani, mutta minä en liiemmin pitänyt tästä  :-\

Jospa kirjoittaisit hieman enemmän kuin vain kolme kappaletta?

Dashblane
Otsikko: Vs: Miksei kukaan kertonut, että rakkaus satuttaa? S.
Kirjoitti: Ginnysi - 16.12.2008 17:40:12
 kiitos Dashblane  ihana että joku osaa puhua suoraan :)
Otsikko: Vs: Miksei kukaan kertonut, että rakkaus satuttaa? S.
Kirjoitti: LordPuhdemort - 16.12.2008 19:45:19
Olen taas joissakin kohtaa eri mieltä edellisen kommentoijan kanssa.

Toki ficistä olisi saanut pidemmänkin, mutta toimii näin hyvin myös. Olisi jopa saattanut käydä niin, että liika selittely pilaa koko tekstin.
Vaikka aihe oli ehkä hieman käytetty (yritäpä löytää aihe, jota ei olisi pahemmin kirjoitettu. Itsekin yrittänyt sitä ::)) mutta ficin pystyi mieltämään vaikka omaan elämään. Kerronta oli sujuvaa, eikä töksähtäviä kohtia tullut vastaan.
Mutta ehkä vaihtaisin tuolta genrestä tuon oneshotin ficletiksi. Se kuvaisi ehkä paremmin ficciä, koska itse ainakin miellän oneshotin pidemmäksi.

Mutta näin lyhyesti, pidin kuitenkin :)
Otsikko: Vs: Miksei kukaan kertonut, että rakkaus satuttaa? S.
Kirjoitti: Ginnysi - 18.12.2008 15:17:20
LordPuhdemort : kiva että joku tykkäs (: kiitoksia paljon kommentistas