Finfanfun.fi
Harry Potter -ficit => Pimeyden voimat => Aiheen aloitti: Hermione Granger - 28.04.2011 19:54:23
-
Ficin nimi: Harhakuvitelmia
Kirjoittaja: Hermione Granger
Ikäraja: K-11
Genre: Angst
Päähenkilö: Bella
Vastuuvapaus: Kaikki hahmot ovat Rowlingin omaisuutta.
A/N: Tämäkin ficci menee angst10-haasteeseen.
Harhakuvitelmia
Hän tarttuu minua kädestä ja katsoo minua. Olemme kahdestaan.
Katson häntä suoraan silmiin.
Sitten hän suutelee minua. Suudelma on hellä...
Rakastan häntä.
Hän ei rakasta minua. Olen vain yksi kuolonsyöjä muiden joukossa.
Hän ei todellisuudessa arvosta minua paljoakaan. Olen vain hänen käskyläisensä.
Hän voi uskoa minulle vaativiakin tehtäviä.
Minua lohduttaa se, että hän kuitenkin luottaa minuun. Ainakin vähän.
Suoritan tehtäväni aina kunniakkaasti.
Toivon, että hä on silloin tyytyväinen.
Mutta olen silti hänen silmissään vain yksi kuolonsyöjä.
Toivon, että hän pitäisi minua jonakin. Jonakin tärkeänä.
Niin ei ole.
Olen arvoton.
En ymmärrä miksi kuitenkin yritän takertua häneen niin tiiviisti.
Elättelen turhaa toivoa.
-
Ooh, eka kommentti! kiitoksia Beatrice.
Hermione
-
Jess! Vihdoin saan lukea tämän! :)
Oikein kiva pikku angst-ficci. Alku oli mielestäni vähän sokerinen, mutta loppuun kohden alkoi tulla ihanan kitkerää. En bongaillut kirjoitusvirheitä. Oikein hyvä.
Luna Lovekiva
-
Jee, jo toinen kommentti! Kiva kun tykkäsit Luna. Kirjoitan taas pian Bellaa...
Hermione
-
Idea on ihan hyvä. Kiva lukea välillä tällaisesta vähän epätoivoisemmasta Bellasta. Perjaattessa hän on melko IC ollessaan niin hulluna Voldemortiin, mutta se, että hän itse tiedostaa sen, ettei hän ole Pimeyden Lordille yhtään muita tärkeämpi on hieman poikkeava seikka. Se kuitenkin on tässä hyvä piirre.
Teksti on ihan ok ja tämä on varmasti tarkoituksella hyvin vähäsanainen fic. Jostain ihmeen syystä tykkään hyvin yksinkertaisista raapaleista ja ficleteistä ja tämäkin oli ihan mukava lukukokemus. Kuitenkin tuolla oli myös tuo yksi virhe ja jotkin aikamuodot kuulostavat hassulta korvaani. Esim. tuo toivon, että hä on silloin tyytyväinen lause vaikuttaa omituiselta, sopisiko toivon, että hän olisi silloin tyytyväinen paremmin? Suosittelen betaa ihan lyhyisiinkin teksteihin, jotta virheiltä vältytään. Aina parempi, jos ne on korjattu ennen julkaisua, niin kommenteissa ei tarvitse niistä huomautella =)
Ei vitsi nyt tuli black out, lukiessani minulla oli paljon sanottavaa tästä mutta nyt lyö tyhjää. Tuskin minulla oli mitään kovin tärkeää, kun nyt jo unohdin!
-
senna täällä taas hei. Yritän saada aikaiseksi jotain mahdollisimman hienoa, mutta luulen, ettei se noin neljän tunnin yöunilla välttämättä onnistu. Saapa nähdä, mitä tapahtuu ;)
Aivan ensimmäisenä otetaan käsittelyyn tuon nimi Harhakuvitelmia. Jotenkin niin kaunis ja herkkä nimi, että sai välittömästi mielenkiinnon heräämään. Ja kun päähenkilönä vielä oli Bellatrix, saattoi sen jopa arvata, että aihe liittyy jotenkin Voldemortiin. Ja niinpä niin, arvaukseni osui aivan nappiin - olen liian hyvä arvaamaan asioita ainakin tässä suhteessa. Nimi olisi ehkä paremmin auennut, jos Bella ei olisi tiedostanut sitä, että oli vain yksi kuolonsyöjä muiden joukossa vaan jotenkin parempi, tärkeämpi. Mutta hyvä se on noinkin, tämä on vain miun mielipiteeni. Ja nuo kuvitelmathan tulivat esille tuossa alussa.
Tämä oli jännästi kirjoitettu tuollaiseen hieman runonkaltaiseen muotoon. Se toi kivaa tehostusta tähän ja sai tunteet välittymään tänne ruudun toiselle puolelle saakka. Olet kivaisasti onnistunut pääsemään Bellsin pään sisään :) Tuo miten hän tahtoi olla toisia parempi ja ennen kaikkea tärkeämpi mestarilleen, oli jotenkin niin Bellaa, niin Bellaa. Hih, ihanaa.
En ymmärrä miksi kuitenkin yritän takertua häneen niin tiiviisti.
Oi, tää lause kiinnitti mun huomioni jo ensimmäisellä lukukerralla. Oli jotenkin niin kauniisti muotoiltu tai jotain. En oikein osaa selittää, mutta jokin siinä vaan sai miun sydämeni sykähtämään. Tää oli ihuna :) Yksinkertaista mutta kaunista. Niin ja siitä muuten tulikin mieleen vielä seikka semmoinen, että hienoa, ettet ollut alkanut leikitellä millään erikoisilla sanavalinnoilla tai tällaisilla, sillä tämä oli ihana juuri tällaisena kuin mitän tämä on. Aika usein käy nimittäin niin, että yksinkertainen on kaunista - kuten tämänkin kohdalla.
Kiitos tästä pienestä, kaikessa yksinkertaisuudessaan kauniista ficistä
senna
-
Ooh, kiitos kommentistasi sennamiila. Oli kiva avata tämä sivu ja huomata, että täällä oli kommentti sinulta. Niin ja kiitos myös sinulle Luci.
Hermione