Finfanfun.fi

Harry Potter -ficit => Pimeyden voimat => Aiheen aloitti: Scaramouche - 06.04.2010 19:41:48

Otsikko: I hope she flies Lavender, Padma ja Parvati, K-11
Kirjoitti: Scaramouche - 06.04.2010 19:41:48
Kirjoittaja: Salla  ;)
Raiting: K-11
// Ikärajaa nostettu. :> - Renneto
Hahmot: Lavender, Parvati ja Padma, ei paritusta
Summary:Nyt kun Parvatin ystäväkin oli jo kuollut, ei ollut enää syytä elää.
A/N: Joo, no, tämä on tällainen vanha vanha vanha raapale, enkä oleta että se saa suosiota. Mutta jos jaksatte lukea niin kiltit kommentoikaa, jooko?  :P



She was always like a feather in the air
I never knew if she was flying or falling
She was always like a feather in my life
I hope she flies


Parvati katsoi surullisena verisiä kasvoja. Silmät tuijottivat avonaisina mitään näkemättöminä eteensä. Vaaleat hiukset olivat nekin täysin veren tuhrimat. Nyt kun Parvatin ystäväkin oli jo kuollut, ei ollut enää syytä elää.

Kun Padmaan oli osunut Voldemortin lähettämä tappokirous, Parvati oli ensin romahtunut. Sitten Lavender oli auttanut hänet jaloilleen ja he yhdessä olivat käyneet vastahyökkäykseen kuolonsyöjiä vastaan. Sitten Harmaaselkä oli hyökännyt ja Lavender oli lentänyt kuin keihäs. Sitten hän oli poissa.

Parvati nosti katseensa Lavenderista ja näki verenhimoisen kuolonsyöjän lähestyvän häntä. Parvati ei aikonut puolustautua. Hän hymyili. Vain vihreä välähdys ja hän pääsi takaisin rakkaittensa luo.

I hope she flies
Otsikko: Vs: I hope she flies
Kirjoitti: MyrsyliuutE_96 - 06.04.2010 20:31:25
No tämäpäs oli kaunis. Tippalinssissä, osaat kuvata ihanasti.<3
Otsikko: Vs: I hope she flies
Kirjoitti: Scaramouche - 25.04.2010 13:40:25
Kiitos kommentistasi MyrsyliuutE_96! Kiva että edes joku tykkäsi.  :)
Otsikko: Vs: I hope she flies
Kirjoitti: Elva - 25.04.2010 15:43:03
Sinänsä ihan kiva pätkä, vaikkei se lyhyydessään kerennytkään jäämään kovin muistettavaksi. Olisi kiva nähdä pidempää tekstiä sinulta :> Mutta mikä tämä biisi on, jonka sanoja teksissä esiintyy?
Otsikko: Vs: I hope she flies
Kirjoitti: Liluthiel - 26.04.2010 15:39:36
Itse pidin todella paljon :)
Se oli lyhyt - valitettavan lyhyt, jos totta puhutaan - mutta todella kiva lukukokemus :)
Lyhkäisyydessään ihastuttava :)

Pidin myöskin biisistä, sopi jollain hienolla tavalla tähän :)
Otsikko: Vs: I hope she flies
Kirjoitti: Rins - 26.04.2010 16:19:50
Täähän oli angsti. Eipä sillä ettei se olis hyvä asia, mä en oo lukenu sitä pitkään aikaan.
Tuli muuten taas mieleen yks kysymys; kuoliks Lavender oikeesti siinä seiskan taistelussa? Mä oon miettiny sitä muutamaan kertaan, mutta enpä tiedä sitten...
Mutta niin, se mitä mä tässä yritän sanoo on se että sä kirjotit tän hyvin :D

~teinirinsessa
Otsikko: Vs: I hope she flies
Kirjoitti: Resonanssi - 26.04.2010 20:10:36
aika lyhyt, melkein liian lyhyt, vaan ei huono yhtään, ihan hyvähän tämä on.

mä ymmärrän Parvatia, eka menettää siskonsa, sitte parhaan ystävänsä, voi ei... :'(

"Vain vihreä välähdys ja hän pääsi takaisin rakkaittensa luo."
"pääsisi", kuulostaisi hiukan paremmalta ;) mutta päätä toki itse, sillä en tahdo että mun takia alkuperäistä muutetaan.

vaan olikos tämä Tylypahkan taistelusta? ajattelin nimittäin tuon Harmaaselän takia, kun hän hyökkäsi Lavenderin kimppuun kirjassakin.
Otsikko: Vs: I hope she flies
Kirjoitti: Scaramouche - 27.04.2010 15:14:12
Elva: Laulu oli Aura Dionen Song for Sophie. Ja kyllä multa pitempiäkin tekstejä löytyy, jos kiinnostaa niin käypä vilkaisemassa täältä (http://www.finfanfun.fi/index.php?topic=11598.msg227133#msg227133). Ilkeää jos jäi liian lyhyeksi. Toivottavasti löydät jotain pitempääkin luettavaa.  :)

Liluthiel: Kiva kun tykkäsit. Omasta mielestäni jotain jäi vähän puuttumaan, mutta kuitenkaan en osannut tätä oikein pidentää, joten tämä jäi sitten tällaiseksi pikkuruiseksi pätkäksi. Kiitos kommentistasi!

teinirinsessa: Sitä ei kerrota että kuoliko Lavender, mutta otin vähän omia vapauksia koska se sais mun puolesta kuolla (ilkeää, tiedän!) ja jotenkin siitä Harmaaselän hyökkäyksestä jäi itselleni sellainen kuva.  Hyvä jos tykkäsit, varsinkin jos tämä ei ollut sitä mitä yleensä luet!

Resonanssi: Joo, Parvati-parka.  :'( Se oli sille vaan reilua (?) että se kuoli sitten itsekin eikä jäänyt murehtimaan toisten kuolemaa. Jotenkin että se sai sitten helpotuksen. Toisaalta olihan toi melkein itsemurha, mutta kuitenkin. Kiitokset kommentista!
Otsikko: Vs: I hope she flies
Kirjoitti: tooru - 01.05.2010 16:45:15
Tämä oli kaunis.

Hienoa kielenkäyttöä.
Otsikko: Vs: I hope she flies
Kirjoitti: Scaramouche - 03.09.2010 10:17:07
tooru: Kiitos kommentistasi. Kiva että joku muukin tykkää tästä. :)
Otsikko: Vs: I hope she flies
Kirjoitti: jennumiu - 03.09.2010 15:14:01
oi - tämä oli tosi ihana, surullinen, kauniisti kuvailtu  :) <3
rakastin.
Otsikko: Vs: I hope she flies
Kirjoitti: Pansy Paradise - 03.09.2010 15:50:39
Mä rakastan tätä biisiä yli kaiken ja sä sait sen hienosti kuvattua sen sanoman joka mulle tulee aina sitä kuunnellessa. Rakastin.
Otsikko: Vs: I hope she flies Lavender, Padma ja Parvati, K7
Kirjoitti: Pähkinäinen - 08.08.2011 23:46:59
Ihana. Oikeasti.