Finfanfun.fi
Ficit (kaikki fiktiiviset fandomit ja RPF, pl. Harry Potter) => Toinen ulottuvuus => Aiheen aloitti: Retu^^ - 17.10.2009 18:42:44
-
Kirjoittaja: Retu^^, eli mie
Beta: Vaivaiskoivu
Fandom: Twilight
Genre: humour
Paritukset: selviää lukemalla
Ikäraja: k-11
Varoitukset: kiroilua, kaksimielisiä juttuja, kännäämistä
A/N: Kaikki on immeisiä, Bella ei mukana. Tää on eka julkaisemani ficci, en ole mikään kovin hyvä kirjoittaja sitten :D
Osa 1, EmPoV
"Porukat lähtee joihinki seurapiiri juhliin, ja tulee takas vast aamun pikkutunneilla!" Paras frendini Jasper Hale kailotti suurella äänellä, ku oltiin tyhjentämäs Carlislen kossuvarastoja.
"Jeah" Ed huudahti, samalla ku piilotti pulloa paitansa alle.
Mut sillon kuulin ku meiän auto kaarsi pihaan. Irvistin.
"Ei perkele! Tuliks ne jo kaupasta!!" huusin. Jasper katsoi ikkunasta ja nyökkäsi.
"Kuses ollaa..." Ed voihkaisi. Juoksin äkkiä keittiöön ja hain tyhjän vesipullon. Työnsin sen äkkiä Edille. Ed tyhjensi äkkiä kossupullon vesipulloon, ja ehittiin just täyttää kossupullo vedellä ja työntää se takas viinikaappiin, ku Esme pyörähti sisään.
Esme ehti jo epäillä, ku kaikki kolme poikaa istu sohvalla rivissä, selät suorina, mut ei se tajunnu. Luulivat olleen fiksujaki ku olivat laittaneet lukon viinikaappiin. Osataanhan me nyt tiirikoida!! Juostiin nauraen ulos samaan aikaan ku Rosalie Hale tuli ulos siskoni, Alicen kanssa. Alice näki 'vesipullon' ja vingahti;
" Ettekai te oo taas mennee kössimään Carlislen kossuja!!?"
Jasper virnisti ja nosti pullon ilmaan.
"Voi Hemmetin Emmetti!!" Alice kiljui minulle ja jatkoi:
" Ne on naapurien varalle! Carlisle mielistelee niitä aina välillä, et ne ei vaadi kauheita korvauksia ja tee ilmoitusta poliisille meidän jutuista, ja sitä paitsi, sen on oiva desinfiointiaine jos naapurille tulee haava! MIks te aina vedätte mut mukaan sotkuihinne??! Carlisle saa raivarin!"
Hymyilin kiusoitellen.
"Ei me nyt yksinkään voida kiinni jäädä!"
Nii ne porukat sitte lähti niihin juhliin, joihin, ihme kumma, meitä ei otettu mukaan. Itseasiassa me jouduttiin jäämään kotiin jo ykkösellä, koska meitä ei kuulemma kehdannut viedä näin kurittomina mihinkään. No koska porukat oli poissa kännättiin metän reunas kaupasta kössityillä pulloilla. Se oli aika helppoa. Aluksi vietiin monta tyhjää vesipulloa kauppaan, aukastiin nurkan takana monta kaljapulloa ja tyhjennettiin ne vesipulloihin ja laitettiin takas reppuun. Sit mentiin valittaan myyjälle et ne pullot ei mee läpi pullonpalautuksesta, ja kun myyjä lähti tarkistamaan pullonpalautus jutskaa, juostiin karkuun. Idea oli mitä loistavin, vaikkakin otimme sen yhdestä leffasta. Helmiä ja sikoja.
Kännättiin vaikka kuinka myöhään, kunnes jouduin kantamaan kikattelevan Rosalien kotiin nukkumaan. Aamulla oli aika karsee krapula, ja Carlisle oli raivona meille. Mut lähettiin sit kylille ja kiiteltiin luojaa et Carlisle ei ollu kysyny mistä me ne kyseiset kaljat oltiin saatu. Päivällä oltiin sit poikaporukalla, ku tytöt oli menny kattomaan poikien surffikisoja. Oli vähä tylsää, nii kössittii sit pikkupoikien karkkeja ja skeitattiin. Illalla ku me uskallettiin mennä Carlislen luo, se oli löytäny kossupullonsa, jossa oli ollu pelkkää vettä. Onneksi Ed keksi selityksen Carlislelle;
"Siis taasko siellä oli vaan vettä!!?" Ed näytteli hämmästynyttä.
"Yllätys Yllätys" Carlisle sanoi ivallisesti.
"Eiku ihan oikeesti" Ed selitti ja jatko:
" Sähän tiiät sen Jaken, Jacob Blackin?"
Carlisle nyökkäsi.
"Nii se kävi taas täällä urputtamas meille, ja jätettiin se sit olohuoneeseen. Se varmaan tyhjensi sun kossupullon samalla!!" Ed selitti niin vakavasti, et olin miltei ittekki uskoo sitä. Carlisle nyökkäsi ja aikoi pitää Jacobille puhuttelun. Raukka, me aina sysätään kaikki jutut sen niskoille, silloinkin ku käytiin nyysiin naapurin Erkiltä sen salaiset pornolehdet. Ihan oikein sille Erkille, ei sekään mikään puhdaspulmunen oo. Se on muka lopettanu tupakan polton, mut vieläkin se reippaasti polkee tien päässä olevalle metälle ja polttelee koko askin kerralla, puhumattakaan sen suuresta pornolehti kokoelmasta, joka sijatsee sen ulkokellarissa. Jacobille voi kyllä sysätä kaikki, siitäs saa, ku aina urputtaa meille. Oppiipahan ainakin, et meille on turha alkaa urputtaan.
Mitäs mieltä? Kommentit ois kivoja :D
Hmm, eiköhän riitä, että kerrot tuon otsikon alla sen, montako niitä osia on kaikkiaan ilmestynyt. :) -Nevilla
-
JATKOAA!!! tää on tosi hyvä vaikka näin alussa onkin, toi "naapurin Erkki" vähän häiritsee kun kaikki muut on Edward, Alice, Carlisle nii naapuri on sit Erkki. :D
pitemmät luvut olis kivempia! JATKOA! :)
-
Hahaha.
Juu jatkoo, mä ainakin voin lukee!
-
Hehee!Jacobin niskoille kaikki ;D Naapurin Erkki ;D
-
VOI LUOJA! NÄITÄ TÄNNE NYT HETI LISSÄÄ!!! :'DDDDDDD
Repesin jo otsikossa.
Ja naapurin Erkki, voi ei.
-
Voi ei retu! mä luin tän taas, eikä repeilylle tuu vaan loppua. Naapurin erkki on mun idoli!!!
Jatkoa vaa, ku pääset sieltä kauniista lomakaupungistasi kotia :D
~Vaivaiskoivu
-
"Voi Hemmetin Emmetti!!"
Ei repsistä rallaa. :--DD
HAJAA, JATKOAA!
-
Kirjoittaja: Retu^^, eli mie
Fandom: Twilight
Genre: humour
Paritukset: selviää lukemalla
Ikäraja: k-13
Varoitukset: kiroilua, kaksimielisiä juttuja, kännäämistä
A/N: Kaikki on immeisiä, Bella ei mukana. Tää on ensimmäisiä ficcejäni, joten en ole mikään kovin hyvä kirjoittaja sitten :D Ja tämä on sitten toinen osa, ja anteeksi osat ovat aika lyhyitä... :D
Osa 2, EdPoV
Jaacob tuli tänään meille valittaan, ku Carlisle oli pöllähtäny niille saarnaan siitä, kuinka noin nuoren ei pitäisi juoda ja et se on huonoksi sen terveydelle ja kehitykselle. Melkein alko säälittään ku laitettiin juttu sen niskoille. Melkein.
"Jätkät hei!! C-tyyppi aikoo tulla pitään mulle joka keskiviikko AA-kerhoa!!" Jake kiljui. Nauroin. C-tyyppi??
"No mitä se haittaa??" Kysyin ivallisesti.
"Hei haloooo!!", Jake raivosi.
"Se kertoo iskälle!!" Ihan iskä... Hymyilin ivallisesti.
"Eikä kerro" Sanoin. Silloin Jasper ja Emmett Repesivät nauruun.
"Miten niin ei kerro!!?" Jaacob mulkoili meitä vihaisena.
"No siten niin...-" Repesin itsekkin.
"Siten niin, että Me käskettiin Carlislea olemaan kertomatta, ku Bill hakkaa sua jo muutenkin niin paljon, et sen takia juotkin..." Selitin. Rosalie nauroi kovaan ääneen.
Jaacob näytti ihan puulla päähän lyödyltä.
"Mutta ei isä minua hakkaa, eikä minulla ole alkoholi-ongelmaa, enhän mä ees juo!!" Jake raivosi kauhistunut ilme kasvoillaan.
"Relaa jo jätkä! Mitään ei tapahdu, jos pysyt kuivilla!" Emmett tyrskähti. Rosalie lysähti maahan nauramaan. Jake suuttui ja lähti ovet paukkuen. Jopa Alice nauroi, vaikka onkin myötätuntoisuuden perikuva.
Illalla oli tosi tylsää. Carlisle antoi meille sit viikkorahan, viis eurosen, joka ei alkuunkaan riittänyt, mutta siitä ei kannata valittaa Carlislelle, muuten se ottaa kokonaan viikkorahan pois, että opitaan arvostaan rahaa. Kävimme sit porukalla ostaan herkkuja ja vuokraan leffan... Valitettavasti oli sit tyttöjen vuoro valita, eli katoimme sit jonkun tylsän romanttisen lässynlässyn-leffan. Onneksi oltiin majoituttu Emmettin huoneeseen. se oli paljon isompi kuin minun, ja siellä oli jotakin tekemistäkin. Emmett selaili tyttö-kalenteriaan suurimman osan leffasta, jonka jälkeen se heitteli palloa ovessa kiinni olevaan pieneen koripalloverkkoon. Sen jälkeen se liittyi mun ja Jasperin seuraan pelailemaan Emmettin tyttö-korteilla. Sit loppuillasta pelattiin pullonpöritystä, ja Alice oli ensimmäisenä. Päätimme yhdessä(Alice ei osallistunut kyllä päätökseen) että Alice menisi kanssamme ostoskeskukseen, ja sitten kun joku näkee rakastavaisen parin, Alice juoksisi miehen luokse muka kauhuissaan ja alkaisi itkemään ja karjumaan jotain tyyliin;
"Täällä sinä vain olet!! Toisen naisen kanssa!!! Eikö se yö merkinnyt sulle mitään!!", ja juosta pois, jättäen mies selitettelemään naisystävälleen. Aluksi se oli hauskaa, mutta sitten näimme Carlislen ja Esmen kävelevän vastaan. Sitten tuli kiire. Emme saisi liikkua tähän aikaan yöllä ulkona, ja kaiken lisäksi olimme ilta-arestissa. Eli yhdeksän jälkeen ei ulos..
Ku päästiin pois ostoskeskuksesta, tajuttiin et ei perkele, me unohettiin Jasper, joka oli mennyt katselemaan itselleen uutta telkkaria. Emme kuitenkaan uskaltaneet ennää mennä sisään, sillä Esme ja Carlislehan oli siel. Niimpä kurkimme sitte ikkunoista sisälle, ja kun vihdoin bongasimme Jasperin, ei ollut hymy kaukana, nimittäin Jasper oli onnistunut tallustamaan juuri Esmen ja Carlislen eteen. Nyt seuraisi kunnon kotiaresti. Voi paska.
Sitten seuraavana aamuna piti mennä kouluun, ja heti kun pääsimme ovista sisään, reksi kuulutti;
"Jasper ja Rosalie hale, sekä Cullenien veljekset rehtorin kansliaan. Heti."
Emmett vilkaisi minuun.
"kusessa ollaa" Emmett virnisti.
Mut ei me kuitenkaan sitten menty sinne heti. Päätettiin käyä kiusaamas vähän opettajia sitä ennen, joka tarkoitti köksän tunneille osallistumista. Täytyy kyllä myöntää et oltiin aika imarreltuja, ku ope meinas pyörtyy ku astuttiin sisälle. Istuimme kiltisti pöydälle ja aloimme kuunnella. Jostakin syystä köksän ope oi hermustuneen oloinen ja änkytti kuin mikäkin salkkareitten Eero. Koko luokka repesi nauruun kun ope katsoi meitä hermostuneena ja änkytti;
"Nämä Kinttaat on tehty Pano..pan.. PALOturvallisesta kankaasta..."
No menimme sitten joka tapauksessa sinne rehtorinkansliaan,( johon reksi meidät oli jo aikaisemmin pyytänytkin)kun kysyin erittäin ystävällisesti opettajan töppäyksen jälkeen;
"Ei tainnut opettaja keskittyä vain kouluhommiin yöllä..."
Käveltiin sit hyvin hitaasti kohti reksin kansliaa.Voin vain kuvitella et minkä rangaistuksen me nyt saadaan, ei ne meitä voi mitenkää estellä, jos kerta haittaa, niin sit erottakoot, ei mua haittaa. Sitä paitsi emme olleet edes tällä lukukaudella tehneet paljon mitään, muutamia pikku jekkuja vain...
No reksi oli sit saanut tietää ketkä oli piilottanu väripatruunoita opettajien suihkuun niin, että sieltä tulee punasta vettä.Ja sitten ku me haluttiin liikanope pois tieltä, ku ei haluttu juosta coopperia, niin valutettiin sitten portaille saippuavettä, et se liukastuis, taittais jalkansa, eikä pystyis pitään meillä coopperia, mut huonoks onneks se joka tähän saippuaveteen liukastui, oli kuin olikin rakas reksimme. JA jouduimme vieläpä juokseen coopperin. Mulla oli paras, mä sentään kävelin. Kokonaiset 385 metriä 12 minuutissa. Saatoimme olla myös ne jotka kastelivat reksin koulun painepesurilla, MUTTA EN MYÖNNÄ SITÄ. Ja sitä paitsi ei oltu ees lintsattu kuin neljä kuukautta yhteensä, joka oli vähemmän kuin viimevuonna. Viimeksi lintsattiin neljä kuukautta ja viikko.Vuoden aikana, joten se ei nyt ole edes paljon.Kävelimme nöyrästi reksin luo, joka näytti tavallistakin vihaisemmalta, joka tosin saatto johtuu siitä, et värjättiin sen peruukki vihreeksi. Mut Reksin asiasta yllätty kyl iha Emmettkin, joka saattaa johtua kyl siitä, et se kuunteli koko ajan musiikkia, ja reksi repäs kuulokkeet sen päästä ja karjaisi korvaan;
"KUULITKO?" ja Emmett tippu tuolilta.
Koulun tietoihin napsahti sitten; Erotettu määräaikaisesti. Tästä Carlisle tykkää. Ja kybällä.
A/N: Anteeksi vain, tämä oli aikas lyhyt :) Kommentoikaa :) ja kirjoitusvirheitä varmaan on :)
-
hö, minäpä tein tän tyhmästi päin :) Mutta kuitenkin, Kiitos ihanista kommenteista! :D
-
VOIEIvoiei, enkä ees nauranu veet silmissä alusta loppuun. Ihanaa taas. Voi ei, Emmett on NIIN mun idoli.
joo tosiaan, empulalla oli hauskaa, eli olet onnistunut. kiitos tästä.
~Vaivaiskoivu
-
OO, jatkoo! Tipuin ittekki tuolist. Tää on niin hyvä, ootan jo lisää jatkoo. Se rakentava tais jäädä tonne pöydän alle siinä rytäkässä ku tipuin.
-
:D Kiitos taas Kommenteista <3
-
voi vitsit! tää on niiin hauska ficci!
Jotakin pieniä sana virheitä oli tuolla
Täytyy kyllä myöntää et oltiin aika imarreltuja, ku ope meinas pyörtyy ku astuttiin siälle.
sisälle?
Istuimme kiltisti päydälle ja aloimme kuunnella.
pöydälle ?
JATKOA!!
-
Kotitonttu// Ohops ;D k0rjaanki heti :)
-
tuli vaan tos mieleen et eikö Alicea erotettu? ku sinne kansliaanhan kutsuttiin jasper ja rosalie hale sekä cullenien veljekset
-
Amorgirl// sepäs selviää sit kohtapuolin :D (oonko ihan tyhmä ku vastaan näin :'D)
-
et kai. ainakaan jos se selvii. ;D
-
Kirjoittaja: Retu^^, eli mie
Fandom: Twilight
Genre: humour
Paritukset: selviää lukemalla
Ikäraja: k-13
Varoitukset: kiroilua, kaksimielisiä juttuja, kännäämistä
A/N: Kaikki on immeisiä, Bella ei mukana. Tää on ensimmäisiä ficcejäni, joten en ole mikään kovin hyvä kirjoittaja sitten:D
osa 3 JazPoV
"Erotettiin KOULUSTA!" Carlisle Huudahti minulle. Kirosin jätkät mielessäni. Olivat sitten jättäneet mut yksin, Rehtorin lapun, Tyhjän kossupullon ja Carlislen kanssa. Edes minusta se ei kuulostanut mitenkään kovin houkuttelevalta. Vittu, jätkillä varmaan iha hemmetin hauskaa. Niimpä sitten päätin lähtä paikalta. Pyysin Carlislelta luvan käydä äkkiä vessassa, ja karkasin vessan pikkuikkunasta. Valitettavasti samalla kun kömmin vessan vaaleansinisestä ikkunasta ulos, repäisin ikkunan listan mukaani. No, korjaisin sen sitten myöhemmin jeesusteipillä. Ja juoksin pois.
Löysin jätkät kyliltä, skeittaamas nyysityillä laudoilla, tietenkin, sillä Carlisle oli takavarikoinut meiän skeittilaudat, koska oltiin maalattu spray-maalilla poliisitaloon kaikenlaisia k-18 juttuja, ja oltiin sit lähetty skeittaamal pakoon, mut mult oli lähteny sit skeitti alta, ja joutuin juokseen loppumatkan. Carlisle kyl kyseli lautaa, mut sanottiin et Jake oli rikkonu sen kännissä. Mut just sillon poliisi soitti meille, et satuittaisko me olleen ne jotka oli sotkenu niiden kauniin tiiliseinän. Ihmeteltiin, et mistä ne vois tietää, ja kiistettiin koko juttu ofc. Mut jouduttiin sit kuseen ku tajuttiin et olin kirjottanu mun lautaan kiltisti nimeni, sukunimeni ja osoitteeni, ja pyytänyt ystävällisesti sitä homoa, joka oli kössiny mun laudan palauttaan sen, heti tai muuten tapan kyseisen homon. Poliisi kyl näytti ihan hintiltä, mut sitä ei ois varmaan kannattanu kertoo sille, nimittäin Carlisle ei tykkää et saadaan ylimääräinen sakko poliisin halventamisesta.
Kohta sitten lähettii iskeen tyttöjä kylilt. Emmettillä oli isku päällä. En mää tietenkään tyttöjä lähteny iskeen... Olihan mulla Alice. Mutta Edillä ja Emmettillä ny ei ollu kettää... Tällä hetkellä. Mentiin sitten nojailemaan ostoskeskuksen seinään. Emmett ja Ed veti itsetehtyä pontikkaa. MIstäpä muualtakaan nekin oli hankittu kuin naapurin Erkin ulkovarastosta. Lopulta ovet aukenivat ja sisältä äänistä päätellen oli tulossa tyttö joukkio. Ed ei kestä jännitystä näissä asioissa, joten hän alkoi hillittömänä kikattelemaan. Juuri samalla tavoin kuin sillioin kun sillä oli äänenmurros. Sillon sai kyl nauraa sille ihan räkänä. Niin alettiin nyttenkin, ja kun tytöt sitten lopulta kävelivät ohi, he näkivät kolme poikaa istumassa likaisessa maassa nauramassa.Jos sitä siksi voi sanoa. Ed kikatti edelleen ja Emmett veti kunnon räkänaurut päälle. Mähän tetysti nauroin täysin normaalisti...
Seuraavana päivänä oli sitten tylsää, joten alettiin Jakea. Se oli ihan leijana ku sai olla meidän auton kyydisä. Joo, en mää ihan viel sais ajaa autoo, mut väärennetyillä henkkareilla sekin onnistuu.Tosin vaan mää pystyn ajaan autoo, koska Emmettin ajokortti ei menny läpi, ku oltiin piirretty sille tosi uskottavan näköset viikset ja laitettu iäksi vahingossa 70, eikä 17. Siitäkin tais muuten tulla sakot, ja luvattiin, et ei enää otettais sen autoo. Lopulta nyysittiin sit yhen jätkän takakontista sixback, ku jätkä oli ollu hakemassa jotakin hansikaslokerosta. Mitä oli jättäny peräkontin auki. ja sit pakoon. mut huonommaks onneks, Jake kompastu ja rikko pullot. Pikkusenko vitutti sit. Jakea ei näyttäny haittaavan mikään muu kuin se et se oli kaatunu valuvien kaljojen päälle, niin et se hais ihan siltä kui se ois kussu housuun pahassa krapulassa. Niimpä päätettiin sit viedä se siistiytymään huoltoasemmalle. Jake lähti käymään vessassa siistiytymässä, jolloin myyjä päivitteli meille, kuinka noin nuoren ei pitäis juoda. Virnistimme kiltisti ja Rosalie sanoi;'
"Niimpä, olemme sanoneet siitä sille monet kerrat..." ja Ed lisäsi:
""Hänellä nimittiän on paha alkoholi-ongelma, ei pysty olemaan päivää kännäämättä..." Ed esitti huolestunutta. Myyjä oli ihan kauhuissaan. Ku Jake tuli vessasta oltiin me sit lapattu kauheet kasat vähän kaikkea tiskille. Hän katsoi meitä. "Millä te aiotte maksaa, jätkät?"
"Sun rahoilla tietty." Emmett nauroi ja niimpä Jaacob joutui maksumieheksi. Sitten vasta tajuttiin et se oli ottanu pääly paidan pois, ja hänen paidassaan luki:
Olen Jaacob Black, vituttaako? Naureskelimme sitten ulkona pikku jekulemme.ja kävimme ostamasa kaljaa, väärennetyillä henkkareilla, jota emme olleet koskaan uskaltaneet tehdä aikaisemmin.Mutta onneksi myyjä kuitenkin lirkutteli poikaystävälleen puhelimes, eikä ees vilkaissu meihin päin, joiten annettiin sille vain vitonen ja kaks tyhjää valkoista lappua, vaikka oikeesti rahaa ois menny jotain 15. ei se ees vilkaissu meiän henkkareit. No ei se oo sen myyjän pussista pois. Paitsi että on, mutta väliäkö sillä, kerranhan tässä eletään.
Mentiin vanhaan tuttun paikkaan ryyppäämään, mutta Alice ei halunnut mitään. Sei kuulemma aikonu ennää juoda. JA paskat, se vaan mököttää meille ku sekin erotettiin. Mut se oli ollu kuitenkin noissa jutuissa osallisena, vaikkei se ollukkaan sen idea.
Emmettillä ja Rosaliella oli jotain säpinää, täytyi myöntää.
Ku tultiin kotiin voin vain sanoa ettei Carlisle ollut ainakaan hyvällä tuulella. Mut kyllähän me jo se tiedettiin et se repis pelihousunsa. Käveltiin pikku hiprakassa vaan nukkumaan. Paitsi et mää sammuin vessaan, ja Rosalie sohvalle. Ed oksensi vahingossa Esmen ja Carlislen sänkyyn, mut mitään muuta ei ihmekyllä tapahtunut niinkuin yleensä.
Seuraavana päivänä olikin jo HALLOWEEEEN. Tajusin sen sillon, ku kömmin vessanlattialta ylös, kävelin keittiöön, oksensin lattialle, ja katsoin lopulta kalenteriin. Ja katsos vain siinä luki päivämäärä, ja pim tajusin et oli halloween. No - okei, en tajunnu sitä silleen. Päivämäärä ei sanonu mulle yhtikäs mitään, mut se, et Alice oli käyny ripustamassa koko kämpän täyteen halloween juttuja, herätti mussa tunteen et tänään taitaa olla halloween. Niimpä lähdin sit hoiperrellen jätkien tykö, ne kummatki löyty Emmettin huoneesta, koska Ed oli näemmä oksentanu oman sänkyynsä, eikä tietenkään ollut halunnut nukkua siinä, joten oli sit kömpiny nukkuun Emmettin lattialle.Mun tarkoitus oli tulla huoneeseen hiljaa ja säikäyttää ne karjaisemalla;
"NYTTON HALLOWEENI" Mut ajatus meni mönkään, ku hoipertelin Emmettin huoneeseen, ja kompastuin Edwardin päälle. Ed Karjaisi ihan hiton lujaa, et päätä alko särkeä. Emmett heräs säpsähtäen karjasuun ja tömähti alas kerrossängystään ja huitaisi samalla kädellään sen hemmetin kukkaruukun alas, jonka Esme oli tuonut Saksasta. Ilmeisesti myös Rosalie näytti olleen nukkumassa Emmettin huoneessa, koska Emmettin kerrossängystä lensi tyyny suoraan kasvoille, ja kohta koko hemmetin helahoito. Toinen tyyny, kaksi peittoa, nalle, tossut, lippis ja lakana. Herää kysymys, miten hitossa ne kaks on mahtunu nukkuun tosa sängyssä. SITTEN mää tajusin.
"OOTTEKS TE YHES?!" Kiljuin ja yritin kömpiä pystyyn.
"Oo hiljaa..." Emmettt mumisi, eikä edes raottanut silmiään. No, olin liian väsyny alkaa jankkaamaan, joten läsähdin itsekkin maahan nukkumaan vielä hetkeksi.
Heräsin siihen, kun joku hakkasi mua päähän. JA kovaa.
"Ylös!!" Alice kiljui ja hakkasi edelleen minua.
"ai ai, Alice, lopeta!" Sanoin ja käänsin kylkeä. Alice katsoi minua hyvin ilkeästi. Nyt oli Emmettin vuoro. Alice tempaisi oikein olan takaa mopilla Emmettiä päähän. Huono veto. Tosi huono. Emmett säpsähti ja käännähti niin, että kamppasi Alicen nurin ja Alice läsähti suoraan minun päälleni. Miksi aina minä?? Miksei vaikka Emmett? Rosalie ei edelleenkään tykännyt siitä, et sen unii häirittiin, ja se nojas kerrossängyn kaiteeseen, joka oltiin jätkien kans rikottu ja korjattu jeesusteipillä, ja oli juuri alkamassa huutaa, kun kuului pahan kuuloinen räsähdys.Hetken päästä kaide räsähti maahan.Onneks ei mun päälle. Rosalie alkoi kikattamaan, ja otti tukea "kaiteesta", (joka juuri nyt lepäsi maassa) horjahti ja meinasi tippua, mutta kerkesi kuitenkin ottaa reunasta kiinni. Siinä hän roikkui, vain peri senttiä jalat maan pinnasta, tiputtautui, ja tömähti perseelleen maahan. Esme riensi äkkiä katsomaan mitä tapahtui. Ilme oli kyllä näkemisen arvoinen ku se näki koko lapsikatraansa makaamassa maassa peittojen, nallejen, tyynyjen ja lippiksen ja muiden krääsän päällä - ja alla.
Kun sitten selvisimme aamun yli, päätimme lähteä karkki tai kepponen- kierrokselle. Emmett aluksi vähän epäröi, mutta muutti äkisti mieltään, kun vihjailin, missä tytöt liikkuivat tähän aikaan.
Ed pukeutui vampyyriksi, mää ihmissudeksi, Rosalie noidaksi(sopi tosi hyvin), Alice keijuksi ja Emmett nallekarhuksi. Pervoksi sellaiseksi. Joka ikinen tyttö joka tuli kohdalle sai silmäniskun ja vislauksen kaupan päälle. No, eihän se haittaa, sehän on sinkku. VAI OLIKO? oliin täysin unohtanu aamuisen.
"Emmett oottako te Rosalien kans yhessä??" Kysyin. Emmett vilkaisi minuun, virnisti ja sanoi:
""ei nyt silleen..." Mut kuitenki. Nyt Edii vituttaa. Se on ainut sinkkusinkku. Huhhuh. Käytiin naapurin Erkin tykönä karkki ja kepponen kierroksellamme. Kun Erkki Kullervo aukaisi oven ja kävi hakemassa karkkia, osa meistä kävi kipaisemassa ulkovarastossa hakemassa pontikkaa ja muutaman pornolehden. Lopuksi kun Erkki oli jo laittanut oven kiinni heitimme talon täyteen raakoja kananmunia.
Kun olimme saaneet tarpeeksemme, lähdimme kotiin. Riisuimme puvut ja kännättiin yhä sekaisessa Emmettin huoneessa, eikä Esme arvannut mitään. Carlisle nimittäin olisi varmasti epäillyt, mutta huono sen oli mitään epäillä, ku se oli työreissulla.
hahhahh.
A/N: tässäpäs tämä sitten oli :D Tuli vähän pitempi, mut laadusta en voi sanoa mitään :)
www.kirjoitusvirheet.com
kommenttia?
-
HAHAH ;D Erkki Kullervo mikä nimi xD
tulipa nopeesti jatkoa ♥ =)
Jatka samaan malliin, tää on kyl hauska!
Kirjoittaja: Retu^^, eli mie
Fandom: Twilight
Genre: humour
Paritukset: selviää lukemalla
Ikäraja: k-13
Varoitukset: kiroilua, kaksimielisiä juttuja, kännäämistä
A/N: Kaikki on immeisiä, Bella ei mukana. Tää on ensimmäisiä ficcejäni, joten en ole mikään kovin hyvä kirjoittaja sitten:D
tätä ei kait tarvitse laittaa jokaisen luvun alkuun eli voit laittaa esim. varoituksia jos on jotain semmosta.
-
Oi, jatkoo tullu taas! <3 Oo tulispa samaa vauhtia koko ajan.
mut jatkoo oootan
-
Erkki Kullervo, ahh mikä nimi <69
Juoni on ihan mahtava, Cullenit pistää ranttaliksi. Tyksin ihan hirveesti, mutta pari juttua ärsyttää suunnattomasti:
- Kirjoitusvirheet
ja
- Jaakob. Tuo kirjoitusasu häiritsee aivan suunnattomasti.
Jatkat kyllä ihmeessä, haluan lukea lisää Culleneiden katraan edesottamuksista 8D
-
Kiitos taas kommenteista! :D Ömm... Korjaanpas tuon Jaakobin Jacobiksi... en yhtään ajatellu :)
-
Tiedä, tiedän jatkoo on tullu tosi usein, mut saiskohan sitä jatkossakin nopeesti? Tää on niin ihana ficci, en kestä ilman. Ajattele nyt mun pientä mielenterveyttä (joka nyt muutenkin voi olla vähän kiistan alainen).
-
tää on tosi hyvä, oon revenny paris kohtaa aika pahasti ;D
-muutaman kirjotusvirheen löysin, mut ei se pahasti haitannu.
jatka ihmeessä tätä lisää ;)
-
Ei oo mahollista.
Ei ees Puola kattonu mitenkää vinoo ku tääl repeilen veet silmissä. Sää oot Retu ihana. Kirjotit noin pitkän Jazzzperin, ja empula tykkää <333
Aiva ihana. Ihanaihanaihana. Juoni on aivan paras.
ja muuten. se on Jacob. seellä ja YHELLÄ aalla. kuinka monesti se pitää rakkalle pikku retulle sanoo ? : DD
~Vaivaiskoivu
-
A/N: Tässä siis on Alicen näkökulma. Vähän menneiden muistelua yms. Edelleen kirjoitusvirheitä vaikka muille jakaa(uskokaa pois, yritin oikeastikkin katsoa isommat virheet pois) Ömmömm... Tänäpäs on sitten aikas tylsä tai jnt...
mut enjoy! :D
ja ainiin tää on pikkuiisen lyhyttt...
ja P.S jatkoa ei ihan heti ole tulossa, kun meillä on niin monta koetta että pikku Retunen
yrittää niihinkin lukea vähäisen :D
Osa 4 APoV
Aamulla muilla oli kauhee krapula. Mitäs olivat juoneet. Mut mua vaan vitutti. Aamulla Carlisle oli jatkanut saarnaansa siitä että koulussa pitäisi käyttytyä hyvin ja et juominen on ihan oikeesti pahasta. Meinasin lyödä Emmettiä, mutten halunnut lisää vaikeuksia. Jätkät oli kummasti saanu rehtorin erottaan ne vaan väliaikaisesti kuolusta ja vetäny mut mukaan. Nyt myös minä olin erotettu koulusta. Pojat oli jo tottunu puhutteluihin.Jo ykkösellä ne istu reksin kansliassa selät reksiin päin. Mut ei ne tainnu sillonkaan kuulla paljon mitään, ku olivat niin keskittyneitä kattoon pornoa Emmettiin iPodysta. Mut mut oli aina vedetty mukaan. Niin kauan kuin vaan muistan. Sillon ku ne oli vitosella keksiny et ne lähtee Carlislen autolla kylille, ja ajanu suoraan puuhun. Olin tottakai ollut mukana. Myös sillon ku pojat oli kössiny tuttuakin tutumman naapurin Erkin pornovideot. Olin tietysti mukana, myös silllon ku pojat oli kössiny vahtimestarilta ala-asteella koulun yleis avaimen ja yöllä sit hiippaillu kouluun ja reksin kansliaan ja nyysiny koe vastaukset. Silloinkin kun pojat oli tehny jotaki, mitä en vieläkään tiedä, ja poljettiin sit poliiseja karkuun 2h. Kaiki sanoivat aina, et ne on kauhukakaroita.Minkäs sille tekee, Carlisle ei saa niitä millään kuriin. ei ees sillon ku se lukitti jätkät varastoon, jossa ei ollu ees ikkunoita, pakenivat sieltäkin. Ensin ne hakkas vasaralla seinään reiän ja loput hoituki jo sitten sahalla. Se taiskin olla ainut kerta, millon ne ei keksiny miten vetää mut mukaan. Ollaan me joskus nukuttu yöt ulkona ku ei olla jaksettu menneen kuuntelemaan Saarnaa.. Carlisle on ihan sen takia ihan paras, ku se aina vaan saarnaa terveydestä, ei huuda kurkkusuorana, eikä suutu koskaan kunnolla, vaikka aihetta kyl olisi, niinku sillon ku jätkät parturoi Carlislen hiukset ku se nukku. Vuosien aikana olen oppinut jätkiltä myöskin sen, että vaikka ope ois kuinka vittumaine paskapää, sitä ei ehkä välttämättä kannata kertoa sille. Ja sitten olikin jo isänpäivä. En ajatellu tehä samaa virhettä ku Emmett viime vuonna ku ne oli riidelly Carlislen kans edellisenä iltana, ja Emmett oli kirjottanu Carlislen korttiin pinkillä Signeeraten erästä puhelinliittymä mainosta:
"SEN NÄKEE NAAMASTA, KUN LAKKAA SAAMASTA!" Ja toiselle puolelle:
P.S haista paska.
Emmett sai kotiarestia, jossa se ei kyl pysyny kauaa, ku se karkas ikkunasta särkemällä sen, koska Carlisle oli lukinnu ne.
Niimpä tein tänä vuonna tosi hienon kortin ja ostin sille sukat joissa luki the Boss. ja kortissa lukikin t. Alice JA RoSaLiE. Carlisle oli mielissään, vaikka näki varmasti, että Rosalie oli vain hätäisesti kirjoittanut oman nimensä siihen, koska ei ollu tehny ite korttii. Ed ja Emmett oli unohtanu isän päivän tänäkin vuonna, mutta ne kävi äkkiä suttaamas ruutu paperille:
"Hyvää Isäpäivää iskälle" t. E&E" Mut Jasper oli kuitenkin tehnyt ihan ruuduttomalle paperille, ja kirjoittanut suurin piirtein samalla tavalla, mut vain piirtäny siihen hömm.. Kauniin kukan.
Carlisle oli päättänyt parivuotta sitten viedä meidät lomamatkalle.Ihmettelin tosissani, että Carlisle oli oikeasti päättänyt lähteä MEIDÄN kanssa ylipäätänsä mihinkään. Eihän se suostu ottaan meitä vieläkään ees lähimarkettiin mukaan, ku me kuulemma nolataan se... No katastrofihan siitäkin hemmetin lomamatkasta tuli. Oltiin selitetty Carlislelle kuinka hyvin me osataan Italiaa, johon me oltiin menossa. No tietenkään me ei ees tiedetty missä maan osassa koko Italia oli, ja ihan varmasti osattiinkin sitä. Muistan ku äkkiä yritettiin opiskella vähäsen Italiaa, et osattiin uskottavasti selittää jotain.
Valitettavasti tämä vähäsen ei riittänyt, nimittäin töppäsimme jo lentokoneessa, kun päätimme kohteliaasti sanoa tarjoilialle kiitokset. Joten Emmett huusi mahdollisimman suurella änellä( niin ,että koko lentokoneen italialais matkustajat kuulisivat);
"SEDERE" vaikkakin tarkoitus oli sanoa grazie. Muut matkustajat katsoivat meitä erittäin tuimasti ja vieressä istuva italialainen vanhus meinas tukehtua pullaansa samalla, kun lentoemäntä katseli meitä nuhtelevasti. Myöhemmin tajusimme että sedere tarkoittaa italiaksi persettä. No emme me tietenkään sitä kertoneet Carlislelle, joka ei osanut kovin hyvin italiaa.
Lentokentällä kävimme pienessä kahvilassa ja kun olimme lähdössä Carlisle huikkasi leppoisasti tarjoilialle kiitokset, niinkuin oli Emmettin kuullut sanovan. Oli siinä naurussa pidättelemistä, kun Carlisle lähti tyytyväisenä kävelemään kahvilasta jättäen ihmiset tuijottamaan suu auki, ajatellen ilmeisesti sitä, miksi aikuinen mies sanoo tyynen kohteliaalla äänellä perse. Siinäkös miettikööt. Carlisle ei kyllä tykännyt hyvää, ku sai ovimieheltä tietää että sedere ei suinkaan tarkoittanut kiitos, niinkuin Carlisle oli luullut. Siitäkös vasta ilo yltyi. Ihmettelen silti, miksi Carlisle ei enää ota meitä mukaan. Espanjas ollessamme oltiin myöski ihan siivosti. Yhtä asiaa lukuun ottamatta, nimittäin sitä, kun Carlisle ja Esme olivat päättäneet käydä romanttisella illalliselle, ja jättäneet meidät huoneeseen.(ja oven takalukkoon) Meillä oli ollut hieman tylsää siellä viidestämme, jote päätimme pistää vähän epäilyjä liikkeelle naapuri huoneissa, joten natisutimme sänkyjä ja paukutimme seinää ja päästelimme hieman epäillyttäviä ääniä. Carlisle oli kyllä iha punainen, kun naapuri huoneen vanha leski toi Carlislelle ja Esmelle paketin kondomeja. Sen jälkeen he eivät ole edes yhtä ajatusta uhranneet ajatukselle, että voisimme lähetä lomamatkalle.
törkeää.
A/N: Voooe eiii älkääs suuttuko kun tästä tuli niin hirveen lyhyt ^^'
ja seuraavan osan pistän sitten varmaankin keskiviikkona :D
kommentoikaa hyvät ihmiset :P
-
Hih, tein tän taas ihan tyhmästi, mut jokataauksessa kiitos kommenteista!! :D
kommentoikaa vaan lissää :'D
-
Ihanaa, jatkoo! Odotan jo et tulee lisää... malttamaton ku oon.
En mtn muuta osaa sanoo.
-
kiitos kommentista ;D
-
Aheaheahe, määki teen (ja ihan varmana myös teen) tollasen isänpäiväkortin!! So lovely, once again. pistät sitte seukkiin ne kemiantunnin jutut, eikös?? : DDD
Ihanaa, retuseni, ihanaa
~Vaivaiskoivu
-
Haha, hemmetti että nauroin tälle ;D
Varsinkin Carlislelle :D
Jatkoo!
-
hahahahahahaa!!! kunnon huumoria. Sain hyvät naurut. Carlisle on ihana.
Äkkiiiii sitä jatkoooo!!!
-
OIj, kiitti kommenteista :D
-
uhahiha , mäkin jotenkin eksyin lukee tätä, ja no, REPESIN 8 DDD Loistava ficci !
Ankka kittää ja kuittaa 8 )
-
HAHAHAH vähän mä nauroin näille jutuille varsinkin sille kun Carlisle sanoo perse tarkottaessaan kiitos : )
Ja mikä isänpäivä kortti xDDD
Ed ja Emmett oli unohtanu isän päivän tänäkin vuonna,
isänpäivän
tollasen yhdyssana virheen löysin mut en muuta 0ikeestaa.
JATKOA ! :)♥
-
oijjoijoi tätä lukiessa en kyllä mä ainakaan voi olla nauramatta ;D jatkoaa..
-
Kiitus vain taas kommenteista, jatkoa tullee sitten viikonlopun jälkeen :D
-
A/N: Joo tota noin, haukkukaa vaan lyttyyn tää seuraava, koska tää ei ihan tosi oo mitenkään kauheen hauska, mut ottaen huomioon sen, et oon kirjottanu tän kipeenä... :D NO SELI SELI :)
Enjoy!
RoPoV
"Heiii!! Älä!" Hihitin samalla kun hyppäsin sohvalle. Emmett juoksi perässäni ja jysähti melkein päälle. Kiljuin ja hihitin samalla kun Emmett tempas mut syliinsä. Carlisle sattui juuri tulemaan olohuoneeseen.Tyypin ajoitus on kyl aina niin hyvä. Se katto meitä epäilevä ilme kasvoillaan. Tajusin että olimme Hiiiiieman epäilyttävässä asennossa. Potkaisin äkkiä Emmettin alas, niin lujaa, että Emmett räsähti maahan ihan hemmetin lujaa ja Esmen kaunis ruukkukasvi tippui maahan.Mä ja Emmett tuijotettiin monttu auki kukkaa. Kikatin ja lähdin äkkiä juoksemaan huoneesta samalla ku Emmett kömpi lattialta ylös. Päätin juosta innoissani lasiovista ulos, mutta ilmeisesti Carlisle oli sulkenut oven, koska hetken päästä mä ja Emmett jo maattiinki lattialla.Nauraen aukaisin oven ja astuin ulos Carlislen hakiessa rikkaharjaa, korjatakseen kukan rippeet pois antiikki matoltamme.
Ulkona tyypit jo olikin.
Katottiin et miks vitussa ne juoksee ku hullut naapurin Erkin pihalla, mut sitten tajusin et ei saatana, Erkki Kullervohan olikin mennyt ja ostanut koiran. Lisäksi Jazz ja Ed oli näemmä kiltisti poiminut naapurin omenat itselleen.
"Vai että omenavarkaissa?!" Huusin iloisena ja hyppäsin aidan yli. Valitettavasti muistin vasta silloin kun nojauduin aitaa vasten, että olimme viime kesänä särkeny sen aidan, ja et oltiin korjattu se tosi tukevasti, eli jeesusteipillä vaan takaisin. Eli en lainkaan ihmetellyt kun aita petti allani ja rösähdin suoraan maahan.
"AI SAATANA!!!!" Kiljuin ihan täysiä- jopa koira pysähtyi siitä äänestä. Emmett juoksi äkkiä luokseni ja nosti minut syliin. Hymyilin.
"Emmett, ei minuun sattunut" Sanoin ivallisesti. Emmett hymyili ja laski mut hellästi alas.Ekki astui ovesta ulos. Näin kun tyyppi käänsi ensin katseensa koiraansa, sitten jasperiin ja Ediin,- ja omeniin, sitten aitaan, ja viimeiseksi minuun. Katsoimme toisiimme ja lähdimme pinkoon ihan täysiä pihalta, valitettavasti koira lähti peräämme juoksemaan. Erkki Kullervo karjui naama punaisena, ja ehdimme just ja just nurkan taakse, kun Esme ja Carlisle ilmestyivät ovelle.
Samalla ku juostiin ja naurettiin aivojamme pihalle Emmett sattui äkkäämään jotain tien toisella puolella, pysähtyi äkisti, niin et mää törmäsin siihen ja kaaduimme molemmat.
"Hei aletaanko Jakea?" Emmett kysyi samalla ku kömpi maasta ylös.Taas. Muut katsoivat Emmettiä. "Ekkö nää muista Emmetti hyvä, että olemma kuulemma huonoa seuraa hälle, ja että Bill on hakenut jo lähestymiskieltoa meile!" Alice huus.
"Ja sitä paitsi..."Minä aloitin.
"Jakella on ny koulua."
Sitten hiljeni. voi paska.
"Niin kyl meiläkin", tajusin. Voi paskanpaska... Oltiin unohettu et saatiin vaan väliaikainen ja erotus viikoksi. Meidän pitäis just nytte olla koulus.
"Eiii helevettiiii...." Ed sanoi, ja niin lähettiin sit juokseen suoraapäätä kouluun. Ilman laukkuja ofc. Ei meille edes jaettu kaikkia koulukirjoja. No mitä sitä turhaan...
Ku päästiin koululle asti, tajuttiin et kerettäis just sopivasti E-luokan terveystiedon tunnille, ei me muistettu et millä luokalla me alunperin ees oltiin.Meidät oli niin monta kertaa siirretty toiselle luokalle.Sattu just sopivasti, niin et se oli kuin olikin meidän oma luokka. Terveystiedon nais-opettaja katsoi meitä pitkään ja erittäin jäätävästi, tais muistaa vielä viimekerran ku päätettiin osallistuu tunnille... Jätkät vähäsen heitteli opelle kommentteja, ku se puhu vähä ehkäisystä... Mut ei sellasest voi suuttuu, ku kiltisti kysyin vaan et taitaa olla opella omia kokemuksia tosta aiheesta, ku kerta noin yksityiskohtaisesti ossaa... Nojaa kommenteista ja kuulemma tosi törkeästä tuntityöskentelystä tuli lappu kotiin...
Sen seurauksena oli kotona Carlislen seksivalistus hetki. Hetki. Joopa joo. Eihän se kestänykkää ku saatana kolme tuntia. Mut se näytti paidattomien miesten kuvia.Mä en pannut sen jälkeen enää vastaan. Ensimmäinen tunti meni siinä ku Carlisle jauho ehkäsystä. Toine tunti ehkäsystä. ja kolmas tunti tunteista ja (yllätys yllätys) ehkäsystä. Edes Alicella ei pitänyt pokka ku Carlisle alko puhua "Naima hommista" Carlisle kylläki tarkoitti naimisiin menoo, mut mistäs vitusta se me tiedettiin? No, toista kertaa me ei sitä virhettä tehtäisi, joten istuimme nytkin tosi kiltisti penkeille, ja alettiin kuunnella. Kunnes Emmettillä tuli taas jotain ihan hemmetin tärkeetä asiaa opelle... Ku Ope näki et Emmett viittas, sen silmist näky et se oli valmistautunu kuulemaan mitä vain. Opettaja änkytti sievästi;
"Ni-iin Mit..Mitä asiaa Em...metth?" No Emmetthan tietenkin ilostui kovin, kun näki open reaktion... Emmett otti okein ilkikurisen ilmeen ja vastasi kivalla äänellä;
"Hei, ei tarvi nyt ujostella, muru" Ja iski silmää päälle. Opettaja häkeltyi täysin ja alkoi oikomaan paitaansa.
"Niin Emmett mitä asiaa sinulla oli?" Hän yritti tosissaan pitää äänensä tasaisena samalla, ku punasteli paksun meikkikerroksensa sisällä. Emmett oikaisi ittensä ja tokasi kuin pyssynsuusta;
"No eihän mulla kyllä hirveesti asiaa ollu, mut tuon sun paitas kyl soppii sun silmiis tosi kivasti." Opettaja rykäisi kahdesti ja selvitteli vielä tovin kurkkuaan. Opettajan onneksi kello pirahtikin jo soimaan ja Emmett ryntäs ovest kaataen samalla tuolin. Me muut ryntäsimme sit heti perään.
Kyseltiin sit kaikilta et mitä meilä on seuraavaksi ja kävi selväksi, et nyt meil olis kemiaa. Oltiin kerranki iloisia siitä, sillä meillä oli kuulemma osaava sijainen. Eli sellainen ihminen joka ei jo valmiiksi vihannut meitä. Rynnättiin tunille ilomielin, mut ku mentiin luokkaan, meitä odotti sijainen. Ja kukas se sijainen sitten oli? ...kukas muukaan kuin rakkaistakinrakkaampi naapurimme Erkki Kullervo, joka ilmeisesti tupakanpolton,pontikan keittämisen ja pornon lisäksi harrasti myös jonkin näköisiä kemiallisia asioita. Mut mitenkäs muutenkaan se nyt ossais keittää pontikkaa, ku meidänkään litkut ei onnistunu. Emmett otti taas asiakseen olla ihana ja heti kun näki Erkin huusi;
"Katos vaan, ERKKI KULLERVO HALLIKAINEN miten mies? Oiskohan sulla lainata yhtään pornovideota?"
Jazz päätti vielä auttaa Emmettiä ja lisäsi;
"Joo, muuten sulla on aika kiva koira, se näki heti ku otin ensimmäisen omenan."
Erkki meni täysin punaiseksi ja ennenkuin se ehti ees sannoo mittään Ed oli jo pelastanut tilanteen kehumalla koiraa;
"Se pääsee muuten aika helkutin lujaa, ja multa vahingossa putos yks pontikkapullo siinä rytäkäs, mut sullahan on sitä vielä vaikka kuinka monta litraa kellarissa." Muut oppilaat tuijottivat Kullervoa suut auki. Näytti epäilyttävästi siltä, kuin oltais kohta lentämäs luokasta ulos, mut sitten luokkaan astui ihan vitun pitkä mies, vähintään yhtä pitkä kuin Erkin mahan ympärys. (eli noin 2 metrii)
"Anteeksi, oppilaat, että olin hieman myöhässä, joten käskin talonmiehemme vahtia teitä sillä aikaa." Hän katsoi Erkkiin ja nyökkäsi merkiksi et se vois lähtee. Erkki jäi katsomaan pitkään meitä. Aijai. Ope rykäsi ja aloitti tunnin.
"Tänään, oppilaat poltammekin teräsvillaa. Lisäksi kerron teille hieman natriumpommeista." Luokasta kuului hyminää. Hoihhoijaa. Opettaja seliti jotain polttimista ja varatoimista, mut minä ja Emmett oltiin keskitytty herättämään yleistä pahennusta, saakai sitä nyt kaikille näyttää et oltiin yhes. Ku ope sit jako meille teräsvillaa, polttimen, tulitikut ja jokkuihmepihit, ope otti asiakseen häiritä mua ja Emmettii;
"Jaahas, Neiti Hale ja Cullen, oletan? Voisitteko ystävällisesti irrotautua toisistanne hetkeksi, jotta voisimme tehdä kokeen?"
Mulkaisin opee häijysti, mutta sitten silmäni osui ilmeisesti polttimeen.
"Ihme vempele, emmä ainakaa ossaa tota käyttää!" Valitin. Ope katto mua vaan häijysti ja anto luvan sytyttää polttimet. Minä ja Emmett pähkäiltiin vähän aikaa, miten tää ihme vekotin saatiin toimimaan. Sitten päädyttiin siihen, et laitettiin ilma-aukko auki, aukastiin kaasuhana, alettiin raapiin tulitikkuu, ja vietiin se hitaasti polttimen päälle.Emmettin sormet palo aikas pahan näkösesti, ku liekki vaan ihan varoittamatta leimahti. Emmett meni terkkarille ja mä jäin ihan yksin teräs villani kanssa, sitä paitsi poltinkin sammui. Alicella ja Jasperilla meni hyvin, ne sytytti sen teräsvillan jännästi tuleen, ja se oli kyl tosi nättiä, joten yritin itekkin. valitettavasti sitte, ku mä sain sen kaasujutun syttymään tuleen, tönäsin sen vahingos lattialle. Sattu tosi sopivasti, et mun uus huppari jäi just sopivasti sen alle, ja sytty ilmiliekkeihin.
"Hupsista!" Sanoin,hymyilin ja lähdin pois luokasta.
Kemian ope oli kehdannu sitten mennä selittään rehtorille, pienenpienestä tulipalosta, ja reksi oli ottanu asiakseen suuttua. Se kuttu jopa koko porukan rehtorinkansliaan.
"Ai, tere, mitäs jätkä, kuis panee?" Emmett huikkasi reksille, kun saavuimme rehtorinkansliaan. Rehtorilla oli kyl aika ärtynyt ilme, joten Emmett jatkoi lausettaan samalla kun hypähti istumaan rehtorin työpöydälle;
"Ajai, ei näköjään kovin hyvin, voin jututtaa sun vaimoos, kyl se siitä" Rehtori mulkas Emmettiä aika pahasti.
"Kuulin että te olette sytyttäneet tulipalon kemianluokassa" Se selitti ja katto samalla Emmettin kättä, joka oli paketissa.
"Miten niin me?" Jazz sopersi marttyyrin ilme kasvoillaan. Rehtori oli suoraansanoen täysin hämmentynyt.
"Miten niin, te teette kaiken aina yhdessä! Käytte varmaan pask... öh, passikuvissakin yhdessä" Ed alko nauraan ja kaato vahingossa reksin kahvit lattialle.
"Ei hätää arvoisa rehtori, mä kyl nostan sen, ku sulla nyt ei nouse kovin herkästi" Ed sanoi, jonka jälkeen lähettiin juosten kansliasta pois.Lähtiessämme Emmett kerkes kuitenki heittää reksin pöydälle yhden pornolehdistään.
Seuraavana päivänä Carlisle jo näyttikin meille reksin lähettämän lapun, jossa reksi sano, et erottaa meidät kokonaan, tai menemme suorittamaan jonkinnäköistä auttoa, tai jotain semmosta, en mä kuunnellu. Joka tapauksessa valitsimme erottamisen, mutta Carlisle pakoti meidät valittemaan sen avustusjutun. Ja kuinkas ollakkaan, tottakai Carlisle hommas meidät sen työpaikalle viihdyttämään dementoituneita vanhuksia.
Jippii.
//Kommentoikaa j akiitos kommenteista tähän mennessä^^
(Snapu muokkasi triplapostauksen pois: useampi oma viesti sallitaan peräkkäin vain uusia lukuja postatessa, joten käytä mielummin "Muokkaa" -nappia, jos jotain jäi sanomatta!! -Snapu)
-
Voi ei Retu.
en eläissäni oo repeilly näin pahasti.
"Ajai, ei näköjään kovin hyvin, voin jututtaa sun vaimoos, kyl se siitä"
ei juma. sanoinkuvaamattoman suuri repeys.
"Käytte varmaan pask... öh, passikuvissakin yhdessä"
voi helekkari miten repesin!!
Miten sä teet ton??? onks meillä vaan samanlainen (lue: erittäin kieroutunut) huumorintaju molemmilla vai ootko sää vaan älyttömän hyvä kirjottaan?? mä veikkaisin jälkimmäistä.
Kiitos taas tästä
~Vaivaiskoivu
-
Voi jumalauta, pelastit mun päivän. Kunnon naurut tuli taas, kiitos siitä.
Pistähän pian jatkoa:D:D
-
Ei hitto, onko seuraavassa luvussa dementoituneita vanhuksia?!?!? ;D
Jatkoa!
-
Kiitos kommenteista ^^ (Kun saan tän ficin ihan loppuuuuun(eli kun seitsemäs osa on ilmestynyt), niin saatan ehkä vielä kirjoittaa, (kun ideoita nyt on vaikkas millä mitalla ;D)... jos tahdotte :D
eli... kiitos, ja kommatkaa :)
Sini(tiainen): Taitaapas olla ;D
-
ÄÄä, ihana. Eiku vanhuksia viihdyttään! Rakentava tais nyt jäädä tonne pöydän alle kun tuolilta tipahin, mut jatkooo! Kiitos päivän piristämisestä
-
Amorgirl: kiitos ^^
ja immiset, sanokaas löytyikö kirjoitusvirheitä:D
-
hahhah, tais rehtorilla kulua lopullisesti pinna ;D tää oli taas hyvä luku... jatkoo ;)
-
Kiitos kommenteista, jatkoa pian:D
-
Voi vitsi tää on ihan paras!! :D
Saa sit vähän naurun aihetta tähän kurjaan arkeen.. :)
Tosta teräsvillan poltosta tuli muuten ihan mieleen meijän oma kemian tunti!!
Mutta pyydän, jatkoa pikaisesti!! (ei paineita! ;))
~Emb
-
Ahhaahaa, ei saatana :D
Mitäs nyt tapahtuu ku mennää auttaa dementia vanhuksia :D
Voi ei :''''D
Nopeesti jatkoo;D
ps. Erkki Kullervo on mun lempihahmo fo eva ♥
-
Sulla on hyvä mielikuvitus ja tää on just mahtavaa läppää! xD
Emmethän ois varmaan mahtava psykiatri ja toivon et se päivä vielä tuleee...
Ja sit mä toivon kans että kun ne vanhuksethan on dementoitunu. Niin että ne tuntis ittensä jälleen teini-ikäsiks,
kun ne tapais niitten uudet avustajat. ;D
Ja ne oliskin pahempii kun Cullenit yhteensä. Ja Culenit koittas koko päivän saada niitä vanhuksii pysyyn kurissa. Tai sit päin vastoin että ne vanhukset ja Cullenit yhessä tekis tuhoja niille oikeille hoitajille. ?
-
EIKÄÄÄ XDDD vähän mä nauran näille jutuille varsinkin Erkki Kullervolle :'DD
Virheitä oli jonkin verran mut ne oli oikeestaan vaan sana virheitä.
Sulla on kyllä hyvä mielikuvitus, en ymmärrä miten joku keksii näin hyviä ideoita! :)
JATKOA ♥!
-
Kiitos kaikille kommenteista :)
hannajau: Kivoi ideoit :)
:D
-
Voi kiesus! Tä on niiiin paras :D
Toivottavasti jatkoo tulee pian.. ;)
-
A/N: Anteksi, tää ei ole hirveen pitkä, eikä kovinkaa hauska ja tälleen, mut on ollu kiirettä ja silleen :) Mut mitä mä taas tääl selittelen?? enjoy :D
JazPoV
Joo, tottakai me ny ootettiin jotain hemmetin vanhoja mummoja kiikkustuoleihin näpläämään jotain saatanan neuleita...
Oliskin.
Carlisle johatti meiät läpi rakennuksen toiseen kerrokseen, vanhusten osastolle. Jo ovella Carlisle oli jo lähösä, mut ei me annettu sen lähtee, hemmetti vieköön, sai ees ettiä meille sen akan jota me autettiin viihdyttään mummeleita. No, piakkoin me kyl tosiaan saatiin tietää, miks Carlisle ois halunnu jo lähtiä. Saman tien ku me astuttiin sisään, yks mummo, jolla oli harmaantuneet hiukset, ruttunen naama ja suusta valu kuolaa, joka oikein ihanasti levisi koko poskelle, ku mummeli käänsi päätään ja näki Carlislen. Se nous seisomaan ja lähti "juoksemaan" Carlislea kohti. Sitten se nappasi Carlislen tiukkaan rutistukseen ja henkäisi oikein intohimosesti Carlislelle;
"Hei, Tohtoori.... Mu...Nu.. Cu.. Culli!" Sitten jysähti, revettiin semmoseen nauruun, et koko osasto kaikui. Mummo mulkaisi meitä ja päästi Carlislen vapaaksi. Carlisella oli lievästi sanottuna kauhistunu ilme, ja mummo tuijotti edelleen silmät kiiltäen Carlislea.
Carlisle rykäisi ja alko lähteen, jolloin mummo alkoi itkemään. Carlisle lähti silti kylmästi edes katsomatta mummeliin. Silloin Emmett katsoi, että mummo oli kokonut suurta vääryyttä ja huusi Carlislelle perään;
"SAATANAN SYDÄNTENSÄRKIJÄ, PERKELE!"
Hoitaja katsoi meitä silmät auki ja Emmett iski tälle silmää ja lähti kävelemään kahvihuoneelle. Kahvihuoneesa olikin yllätys. Ku hoitaja näki meiät, se tiputti kahvipannunsa lattialle. Naurettiin ihan tunteella, ja tajuttiin et perkele, tohan on se akka joka piti meille joskus terveystiedontunnilla esityksen sairausksista, joita vanhukset sairastaa. No SEN takia se meiät sitte muistiki, Emmett oli vähän ahistellu sitä, mitäs oli niin nätti, mutta Emmettin uteliaisuus oli varmaan aikas ahistavaa hoitajan mielestä, koska Emmett oli kysellyt siltä hartaasti et oliks sillä rintsikat ja et minkä merkkistä luomiväriä sillä oli. Samassa joku tarras mun olasta kiinni ja puuskutti käheästi. Säikähin aluksi et eikai tuo meidän köksän ope, jota kiltisti kutsuttiin jauhokurkuksi, mut ku käännyin, näin vielä vanhemman akan joka tapitti minua silmillään, jotka olivat siniset. Sitten sen silmät laajenivat ja se alko kiljumaan;
"AAAAH se on MIEHENI JASPER!!!" Akka oli täysin kauhuissaan.
"APUAAA! JASPER ON TULLUT HAKEMAAN MINUA, EN TAHDO KUOLLLAAAAAAAA" Nainen tarras mun paitaan kiinni ja sähisi;
"Mene pois demoni!" Irvistin ja sanoin;
"Päästä irti saakelin hullu akka!" Akka jatko tuijottamista edelleen. Sitten Emmett tuli akan luo ja sano et keittiössä tarjoillaan pullaa, ja akka lähti mumisten keittiöön.
"Siis mitä vittua?" Emmett kysy ja alko nauraan. Hoitaja oli sillä aikaa koonnut itsensä ja tuli kahvihuoneesta hymyillen.
"Noniin, mitäs haluaisitte tehdä? Voisitte vaikka lukea kirjoja Marielle ja Anttonille" Katsoimme huoneen perälle, jossa kökötti vanha nainen ja mies vierekkäin tappelemassa kaukosäätimestä. Emmett ja minä päätettiin ottaa nämä kaks haltuumme. Emmett kävellä läntysti sänkyjen luo ja huus ihan hemmetin kovaa, et vanhat ihmiset kuulisivat;
"HEI NUORET" Mummo säikähti kovin, ja päästi kaukosäätimen kädestään, jolloin Antton nappasi sen myhäillen ja vaihtoi Kauniit ja rohkeat urheiluun. Mummo katsoi Emmettiä hyvin vihaisena. Virnistimme.
"Tultiin... tota noin... lukkeen teile jotain... kirjaa" Emmett selitti yrittäen olla repeilemättä.
"osaan minä lukea!" Mummo tiuskahti ja käänsi katseensa kirjaan jota Emmett piti kädessään. Siinä luki;
PORON VUOSI. Mummo siristi silmiään ja liikutteli huuliaan. Emmett virnisti ja kysy mummolta et mitä siinä sitten luki.
Mummo vastas ku pyssyn suusta:
"PORNO VUOSI" Emmett repesi mun tyrskähtäessä takana. Ei sille voinu mitään jos luki väärin. Nainen katsoi meitä vihaisena, veti verhon kiinni nenämme edestä ja alkoi repiä miehen kädestä kaukosäädintä. Naurettiin ja Emmett raotti verhoa ja sano mummolle;
"Voin mä sellasenki lehen sulle tuua", jolloin mummo heitti mua tekareillaan, jotka läsähtivät ällöttävästi mun takkiin ja tippuivat alas.
"Minulla on NÄLKÄÄÄÄÄÄÄÄÄ" Nainen alkoi yhtäkkiä kiljua. Nainen piteli päätään ja kiljui. Me kateltiin ympäriinsä, mut kettään ei näkyny.
"Rauhasa vaa, kyl me sut ruokalaan saahaan",Emmett sano ja hymyili. Me alettiin auttaan sitä seisomaan, mut ku nainen läsähti lattialle kontalleen, saatiin tietää et se ei voinu ennää kävellä. Niin mä sit tuin mummoa, ku Emmett yritti nostaa akkaa pyörätuoliin. Ku sit saatiin akka tukevasti istumaan, mummo katsoi meitä äkäisesti ja sanoi;
"Ei tää oo mun tuoli" Ähkäistiin ja alettiin siirtään mummoa taas sängylle. Vartin päästä saatiin mummo sängylle. Kun sitten kysyttiin mummolta et missä sen pyörätuoli on, se vastas:
"Ei se oo mun, se on mulla lainassa sairaalasta" Emmett tuijotti tuolia puuskuttaen edelleen, ja aloimme nostamaan mummoa tuoliinsa. SITTEN KUN vihdoin ja viimein kaiken sen hikoilun jälkeen saatiin mummo istumaan tuoliin, mummo kertoi unohtaneensa, että tarvitsi tyynyn herkän perseensä alle. Niimpä me siirrettiin mummo sängylle taas ja työnnettiin pyörätuoliin tyyny,ja mummo oli tyytyväinen. Sitten siirrettiin mummeli tuoliin. Ku oltiin ruokalan eessä, mummo kertoi unohtaneensa, et sen piti ottaa jotku ihme lääkkeet ennen ku se sai syyä. Mummo kertoi et ne sen lääkkeet oli yöpöydän laatikossa, ja lähettiin Emmetin kans hakeen niitä. Ei ois varmaan kuitenkaan kannattanu jättää mummoa yksin, sillä ku me tultiin niiden lääkkeiden kanssa, mummo oli kadonnut. Kyselimme talonmieheltä, että oliko se nähnyt mummoa pyörätuolissa. Talonmies sano et joo, se kärräs just ittensä ovesta ulos.
"VOI PERKELE!" Emmett huusi, ja lähettiin juokseen ovesta ulos. Mummoo ei sit näkyny missään. Kyseltiin ohikulkijoilta, ja monet olivat kuulemma nähneet sen. Se oli houraillu jotakin siitä, et sen pittää ehtiä kouluun. Kohta reksi käveli meitä vastaan. Emmett pysäytti sen hyppäämällä sen etteen ja huutamalla;
"Seis lainvarjolla perkele!"
Reksi kattoi meitä vähän vinoon, mutta tervehti meitä silti.
"Hei, tota noin, mis koulu oli sillo ku sä olit meiän ikäne?" Emmett kysy. Reksi katsoi meitä pitkään ja vastasi niukasti:
"Samassa kuin tekin nytten" Emmett rykäs.
"Sano nyt ihan totta mis koulu oli 70 vuotta sitte"
No, reksi ei kyl kerenny ees vastata ku toisella puolella tietä tämä rouva olikin.
"IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!! ÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄIIIIIIHHHHHHHHH!!!" Se rääky perseestä asti ja selitti siitä, kuinka ei tahtonu naimisiin jonkun ihme tyypin kanssa. Emmett ja mä juostiin se kiinni, ja mummo alko kiljuun entistä enemmän. Emmett virnisti ja kysyi;
"Minkäs ikäinen neiti on?"
Mummo katsoi mua ilkeästi, mutta vastasi silti.
"Seitsemäntoista"
Nauroin ja en vain yksinkertaisesti voinut olla kysymättä:
"Kuinka kauan olet ollut seitsemäntoista?"
Mummo mulkaisi minua ja yritti lähteä rullaamaan karkuun. Yhtäkkiä nainen säpsähti ja alkoi kiljua;
"MISSÄ MINÄ OLEEEN? APUAAAAAA! MIKSEN OLE SAIRAALASSA?" Emmett huokaisi ja selitti mummolle vähän asioita,ja lopulta saimme mumon lähtemään ja aloimme työntämään mummelia ympäri kaupunkia etsien sairaalaa.
Tunnin kuluttua me löydettiin sairaalan parkkipaikalle, ja mentiin sisälle mummon kiljuessa edelleen.
Ku tultiin sisälle, Carlisle oli jo oottamassa.
"Ai moro, Faija, mitä jäbä?" Emmett sanoi ja heilautti kättään.
"Pojat, missä olette olleet?" Carlisle kysyi tuimana.
Emmettin selitykset eivät kovinkaan kelvanneet Carlislelle, koska mummo kavalsi meiät.
"Mitä teen teidän kanssanne!? Yritän saada teidät kaksi lastenosastolle, koska hoitaja ei tahdo teitä enään omalle osastolleen." Carlisle selitti tuimana. Niimpä mä ja Emmett sitten jouduttiin lasten osastolle.
Ku astuttiin sisään, yksi tyttö hyppeli luoksemme iloisesti. Eikö näien pitäny olla sairaita? Emmett kumartui tytön luo ja kysyi;
"Mikäs tytöllä on kun tänne on joutunu?" Tyttö hymyili ja vastasi;
"Join vihreää mehua"
Emmett katsoi vähän aikaa tyttöä;
"No, mitäs pahaa siinä on?" Tyttö katsoi meihin ja naurahti;
"Sei ollutkaan Päärynämehua, se oli Fairya, mutta ei niillä kauheesti eroa ollu"
Emmett nyökkäsi."Tiedän, olen itsekkin maistanut, ja edelleen olen sitä mieltä, että ainut ero niissä on se , että päärynämehu ei vaahtoa!" Virnistimme ja kävelimme pidemmäksi.
Emmett hymyili jokaiselle hoitajatyttöselle ja vinkkas silmää, valitettavasti Emmett on kuitenki sen näköne et se pistää hoitsut vähä sekasin, ja yksi hoitaja häkelty niin kovasti et kaatu kärryjensä kanssa. Emmett heilautti kättään ja käveli rauhasa vaa eteenpäin.
Lopult meidät heitettiin sieltäkin. Ne ei enää pystyny pitään meit lasten lähellä, vain koska Emmett laukoi vähän kaksimielisiä vitsejä lapsille;
"Arvaakkaapas miks tykkään käyä saunasa?"
"NO?"
"Sielä saa vihtua!!" Ja veti kunnon räkä naurut siihen päälle. Lapset eivät kylläkään tajunneet, mut hoitajat kylläkin ja kuuden blondivitsin jälkeen se heitti meidät siis ulos. Päätettiin mennä takas vanhuksien tykö, auttaan Edii Rosalieta ja Alicee.
Mut jos oltais tietty et minkälaine kaaos siel oli, oltais ilomielin menty normaalien sairaiden luo. Ku astuttii ovesta sisälle, jokapaikka oli ruuassa, ja vanhukset bilettivät siellä sairaalapuvuissaan perseet paljaina. Ykskin papparaine just ja just pysy pystysä ja laulo Eminem Just lose it:tiä. Yks mummo oli takertunu Edwardiin silmät kiiltäen ja sössöttäen;
"Minkä ikäinen olet?... Niin määkinnh, ja me molemmat ollaan yksin..." Erittäin seksikkäällä äänellä vieläpä. Yks vanhus raivosi isoon ääneen:
"En tahdo olla täällä poikakodissa! TAHDON VAPAUTTAAA!" Ja heitti kirjan ikkunasta läpi. Yritettiin rauhoitella niitä, ennen kuin oikea hoitaja tulisi.
Noniinhän siinä saatana kuitenki kävi, et ne vaan ylty vielä pahemmaksi, ku hoitaja tuli. Lopulta ku hoitaja oli jakana kaikille nuorille kapinallisille rauhoittavat, se kääns katseensa meihin. Perkele. Ei se ehtiny mitään tehä, ku jo juostiinki pakoon sieltä.
Itse asiasa juostiin ulos koko hemmetin sairaalasta. Emmett ja mä käytiin hakemassa lähiravintolasta oluttuopit, ku muka isä oli maksanu ne ja me vietiin ne iskälle. Jessus. Kaikkea neki uskoo. Sitte samalla ku tuhottiin sitä yhtä onnetonta oluttuoppia alettii kyselee Emmettin kans et miks ne vanhukset oli seonnu.
Tyypit oli sit niinku vähän tehny tuhmuuksia, joista vanhukset oli keksiny et neki on teini-ikäisiä. Jäätiin kuulemma kaikesta hauskasta pois.
Myöhemmin illalla huomattiim et koulu oli järjetäny discon, tottakai me jäätiin kiinni alkomittarilla, ku siel oli nollaraja.
Mut onneks Emmett oli nähny jonkun uutisen, joka pelasti meiät:
"Ah, totta kai se nyt lukemia näyttää, ku ollaan kato, syöty just rommikarkki rasia yhesä, ja sää tiiä sen uutisen et se niinku näyttää lukemia ku syö niitä, mut ei tää kauan kestä, et voidaan tulla takas puhalluttaan sitten, joohan?" Emmett selitti tosi uskottavasti, ja tyttö antoi meidän mennä.
"Meni täydestä!" Emmett iloitsi discon puolella. Tanssittiin ja laulettiin biisien mukana, sekä häiriköitiin joitakin, vähän vain.
Vanha tuttumme Erkki Kullervo oli kans sielä. Ei tosin bilettämäs, vaan valvojana. Vessassa. Ei perkele. Joten, koska Erkki oli valvojana poikien vessassa, päätettiin mennä kiusaan sitä. Emmett käveli täysin pokkana Kullervon eteen ja sanoi;
"Onks sulla kortsuja, ku saatan tarvita niitä" Emmett sanoi ja iski silmää Rosalielle. Erkki rykäisi silmät pullistuneena ja pudisti päätään. Lopulta huijattiin vähän Erkki Kullervoo ja ängettiin kaikki samaan vessakoppiin ja päästeltiin epäilyttäviä äänii. Mä rynkytin ovea, Emmett seinää ja Ed päästeli tyttöjen tavoin epäilyttäviä ääniä, ja lopulta Erkki avas vihaisena vessanoven, joka oltiin unohettu laittaa lukkoon. Ei helvetti sitä sen ilmettä ku se näkikin kaikkien vain istuvan siellä kaikki vaatteet päällä suht erillään toisistaan. Emmett vaan näytteli ärtynyttä ja sano;
"Haluuksä et mää tuun sun luokses ku sä hässit sun vaimoas?"
Lopulta Erkki heitti meidät ulos niskaperse-otteella ja jouduttiin lähteen kotiin päin.
Katottiin kelloa, ja tajuttiin et ei perkele, Carlisle oli kotona.
voi vittu.
-
Voi herrajumala. En revenny tai mitään.
Se nous seisomaan ja lähti "juoksemaan" Carlislea kohti. Sitten se nappasi Carlislen tiukkaan rutistukseen ja henkäisi oikein intohimosesti Carlislelle;
"Hei, Tohtoori.... Mu...Nu.. Cu.. Culli!"
Totaalinen repeäminen.
Rakentavat jäi kouluun lokeroon, jatkat samaan malliin.
Ja Jauhokurkku. herrajumala.
~mai.
-
Ai että , noita vanhuksia , ei voi olkeesti ku räkättää 8 DD Rakentava eksy ku tulin koulust , jonnekki puskaan se kai hyppäs 8 DDD
Jatkoa kiitusss <3
- Ankka Kiittää ja Kuittaa <3 -
-
Hahahahahahh! Reps! tää on hyvä ;D
Toivottavasti jatkoo tulee kohtan
*puppy eyes*
-
On ne vanhukset kyllä mukavia... ;D
Silloin Emmet katsoi, että mummo oli kokonut suurta vääryyttä ja huusi Carlislelle perään; "SAATANAN SYDÄNTENSÄRKIJÄ PERKELE!"
Emmetthän on aina vanhojen ja vääryyttä kokeneiden heikkojen puolella ;D (ja tossa kohassa muuten luki kokonut vääryyttä)
Jatkoa!!!
-
EI JUMALAUTA...
Totaalinen repeäminen. Nyt jatkat 8'D
-
Ei herrajumala... mää tiesin et tää tulee olemaan hauska, mutta mitään tämmöstä em todellakaan oottanu. Voi juma... Emmett ja Jazz on niin mun idoleita!!!
"Tiedän, olen itsekkin maistanut, ja edelleen olen sitä mieltä, että ainut ero niissä on se , että päärynämehu ei vaahtoa!"
Sää laitoit ton!! ohmy, en ees revenny : DDD *hoilaa ja repeilee yhtäaikaa* Mitä eroa on mehulla ja fairilla, mitä eroa on mehulla ja fairilla? Onko se maku, ei, onko se väri, EI, päärynämehu ei vaahtoa Sulla on hyvä muisti. : D
Tää oli ehottomasti paras osa tähän mennessä. Sä oot ihana. Tuli tämän päivän naurukiintiö täyteen. Kiitos : D
~Vaivaiskoivu
-
ei perkelee : DDDDDDDD
hajoilin koko ajan :D
ei tässä muuta ku että jatkoa ;D
-
Kiitos kommneteista! :)
hyvä että tykkäsittä :P
(lisää kommentteja??:D)
-
hahhaha :D mikä ficci, tää on niiin paras. tätä lukiessa ei voi olla nauramatta.
mulla on hyvä aika lukee, yö kolmen aikaa ja yrittää tässä väsyneenä pidättää naurua :D
pieniä sana virheitä oli mutta ei niitä hirveesti ollut. Jatka samaan malliin!
Jatkoa!
p.s älä lopeta tätä ens luvussa ;<<
-
Kiitos taas kommenteista :D
Joo, tähän tulee viel väh. kaks lukuu :P
-
ei tää oo todellista, mä nauroin tolle niin paljon ;D. jatkoa.
-
Ihana. Reps. Täysi sellainen. Antakaas mulle pari erikeepperiseppoperhettä nii hyvä tulee. Oli kiva. Jatkoa, pian, piste. Ainoa mikä häirihtee on se että tunnen yhden Erkin, en sitten revennyt kotsassa fairyn takia...
-
i love u, ERKKI KULLERVO HALLIKAINEN <69 Niin paras hemmo, että ei perkele oikeesti.
Nyyh, onks seiska viimene osa? EI, se EI saa olla ;<<< Sano, että se ei ole, sanooooooo!
Rakentavaa ei tipu eikä lirise, joten siinä oli kommenttini ;>
Myrsis, EKS-perhe 4eva 8'''D
-
Kiitos kommenteista jälleen kerran ;) Jatkoa tulee sitten sitten.
~VAROITUS~Joku kuolee seuraavassa osassa ;DDDD
kyl se seuraava osa kohta tulee kuha kerkiääääääää kirjottaannnn ;) malttakaa ihmiset :P
ja ei tää lopu ens osasa :D
-
Luin tän ja nauroin ihan kympillä :D ri vaan tunnu tosi mukavalta nauraa hysteerisesti possupiikin saaneena, mut njääh :D Äkkiä jatkoo vaan! ^^
- Bawe
-
Ei hemmettti tää on niiiin paras! :D
Erkki Kullervo <3
Pistäthän sitä jatkoo nopeesti? Kiitos ;)
~Emb
-
A/N: No nyt vihdoinkin on tullut tämä uusi osa :D enjoy
Osa 7
EdPoV
"Ei perkele mehä ollaa ajoisa koulusa", Emmett huudahti koulun pihalla samalla ku huudatti musaa täysillä iPodystaan. Carlisle oli pitäny taas iha hemmetin pitkän saarnan kotona, ku oltiin ilmestytty sinne. Minkä me sille mahetaan et kukaa ei tykkää meist? Varsinkaa vanhukset.
Yeah boy shake that ass oops I meant girl
Girl, girl, girl, girl you know you're my world
"Emmett Saatana pane se pinemälle" Alice tiuskaisi ja keskittyi näpräämään kynsiään.
Black girls, white girls, skinny girls, fat girls, tall girls, small girls
"PANE SE PIENEMÄLLE!" Alice kiljui, se oli jo valmiiks pahalla päällä ku sen kynsi halkes.
Emmett virnisti ja alkoi iPody kädessään huitomaan ilmassa epäilyttävää liikettä, ja kun Alice lässäytti tätä poskelle Emmett vain virnisti ja puolustautui;
"Sä käskit panna pienemälle"
Alice olis varmaa hyökänny kimppuun jos kello ei ois soinu ja kaikki virrannu takasi sisälle.
Ekana oli vissiin Ruotsia. Irvistin. Voi paska se opettaja oli niin vittumainen et sitä ei kestäny kyl varttia kauempaa. Mut ei siinä kyl mitää ei me koskaan saada ees olla sen tunnilla pisempään ennenkuin se heittää meidät ulos. Saatanan heikkohermo.
Käveltiin sitten luokkaan Emmettin jyskyttäessä musiikkia.
Opettaja katsoi Emmettiä kulmien alta ja kiskaisi kuulokkeet Emmettin korvista, otti toisesta korvasta kiinni ja kiljui sinne;
"OMALLE PAIKALLE!" Ja takavarikoi Emmettin kuulokkeet. Emmett oli muka tyrmistynyt ja istahti omalle paikalleen virnistäen. Ensimmäisen puolikkaan tunnista Emmett leikitteli kynillä ja rummutteli pöytää sekä kyseli opettajalta mitä mikäkin tarkoitti Ruotsiksi. Lopulta opelta meni hermot Emmettin kanssa ja käski tämän istumaan viereensä luokan eteen. Yleensä se saa jo oppilaat käyttäytymään kunnolla ja näin, mutta Emmett ei kyllä ollu moksiskaan. Lopulta kertasimme harrastuksia ja vapaa-ajan tekemisiä. Opettaja oli saanu Emmettin ja ylipäätänsä meiän "hoito-ohjeiksi" olla välittämättä jutuistamme, joten opettaja yritti kovasti olla välittämättä, ku Emmett leikki sen hiuksista törröttävällä riikikinkukon sulalla. Sulka näytti aivastuttavan opee kovasti ja se oli aivastamaisillaan monta kertaa. Sitten lopputunnista Jasper kysyi opettajalta mikä on kortin peluu Ruotsiksi, Opettaja aloitti;
"Typerys kortin peluuhan on-" Just sillo Emmett heilutti raivokkaasti sulkaa opettajan nenän edessä.
"Kor... TSU!" Opettaja aivasti ja koko luokka repesi täydellisesti. Emmett nauroi opettajan vieressä ja sanoi;
"Joo kyllähän mä sellasta aion käyttää"
ja nousi ylös juuri ku kellot soi ja kaikki ryntäs pois luokasta. Mua huimas vähäsen ja oksetti, mut en välittäny siitä. Seuraavaks oli sitten taas terveystietoa. Meillä oliki sitte sijainen, ja meidän piti tehä ryhmätyö päihteistä, niinku joka vuosi ja me saatiin omaksi aiheeksi huumeet. Jasper kirjoitti otsikon haparoivalla käsialallaan ja Rosalie ja Alice piirsivät muutamat kuvat. Siihen oli mennyt jo puolet A3:sesta ja sitten Emmett autto meitä keksiin hyvän moton toisen puolikkaan täyttämiseksi, vahingossa kylläkin, sillä moton otimme Emmettin valkoisesta T-paidasta, johon Emmett oli kirjoittanut tekstin itse happotussilla. Opettajan silmät kyl laajeni ku se näki meidän työn. Mä kirjotin isoin tikkukirjaimin työhön;
"VEDÄ KÄTEEN, ÄLÄ SUONEEN"
Ope kuitenki valitti meile siitä, et meilä ei ollu mitään tietoa huumeista, niinpä Emmett otti asiakseen kirjoittaa kaiken, minkä tiesi huumeista;
"Ne käyttää piikkejä ja pillereitä, sit ne polttaa niitä ja vettää nenään ja suoneen, ei käteen"
Välitunnilla olin just heittämässä reksiä vesi-ilmapallolla, ku yhtäkkiä pimeni ja mä kaaduin.
"Hei jätkä ookko sä ihan okei?" Emmett kysy multa. Mun ympärillä hälistiin vitusti ja en oikein pytyny pitää silmiä auki.
"KYSY SILTÄ JOTAIN!" Kuului takaa ja kuulin myöntäilevää muminaa takaa.
"Jätkä, Palaminen on kemiallinen..." Virnistin.
".. Erektio", jatkoin ja nousin ähkäisten pystyyn.
Emmett virnisti ja huusi muille;
"Kunnosa se on!!" Sit se katso mua, koitti otsaa ja sano;
"Helvetti jätkä sä oot kuuma, onks sul kuumetta?"
No oli tietysti, Esme kiiruhti hakeen mut koulusta kotiin, ja muutki änkeyty mukaan, muka huolissaan, hah, pinnasivat vaan koulusat, mut kyl se vaan meni läpi.
Esme kaasutti menemään hirveää vauhtia, et meinas lentää laatat.
Olin jo nukahtamas, ku Esme yhtäkkiä löi jarrut pohjaan, ja nytkähdin eteenpäin. Esme oli kauhuissaan ja alkoi kiljua ja itkeä.
Mulla meni vähän ohi et mikä tää juttu oli, niinpä kiiruhdin muiden mukana ulos katsomaan mitä oli tapahtunut.
Esme oli ihan sekaisin ja itkun partaalla, niinpä ajattelin että jotain hirveää oli tapahtunut. Mutta sitten ku sain tietää et miks se vollottin en voinu ku nauraa.
Se oli ajanu oravan päälle.
Hahhah
A/N: Tässä tämä nyt oli. Hyvin lyhyt, anteeksi, mutta on ollut kiireitä ja tälleen. Seuraavasta osasta tulee pidempi. LUPAAN.
Tää loppu vähän tälleen tönkösti ja näin, mut kato Edward oli kipeenä niin se oli vähä sekasin ja näin edelleen. Kiitos kommenteista älkää suuttuko lyhyydestä ja ei niin huonosta juonesta nyt tällä kertaa.
Ja kymmenen pistettä ja papukaijamerkki sille joka keksii ketä artistia ja mitä biisiä Emmett kuunteli.
Kiitos,
~Retu
(Em ja mai ei saa vastata :) ne tietää jo)
-
Sait mut taas repeämään - kiitos siitä 8''DDD
Säälin noita opettajaraukkoja, joita Cullenin hyväkäytöksiset mallioppilaat kiusaavat. Pistää ne kyllä noi opet niin lujille :>
Lyhyys ei haitannut pätkän vertaa, eikä rakentavaa ei irtoo tämmösen jälkeen ~
VEDÄ KÄTEEN, ÄLÄ SUONEEN, thank u and bye.
PS. Biisistä ei mitään hajuu.
PPS. Kappas, olin eka kommaaja seiskan jälkee :>
-
Jei. Repeisin jos en ois niin maassa vaihteeksi. Oli kiva, h äiritsi ihan pikkusen puhekieli anteeksi nyt vain. Oikei kiva. Jatkoo nopeesti. EI mulla ei oo saamari sentää mitää hajuu artistista. Mutta jatkoa oikeesti pian, ei nyt tipu rakentavia, laihikselle neki meni.
~Myrsis~ kiittää&kuittaa&kumartaa
-
HAHAH! Vähä tää oli hyvä! En osaa nyt sanoo mtn. Mut toivottavasti ei haittaa..
-
Aivan loistava taas. Oikeessti. Ja ens kerralla on pitempi, tai mää syän sun pään.
Enkä revenny keraakaan, en.
"Jätkä, Palaminen on kemiallinen..." Virnistin.
".. Erektio", jatkoin ja nousin ähkäisten pystyyn.
"Palaminen on kemiallinen erektio", reps.
Siis tää on mun niinko. Kemiantunnilla. :D
Ja Biisi on Eminemin Just lose it, eiks ookki. :D
D44,
mai.
-
hahah, tää ficci vaatii sulta mielettömän hyvää mielikuvitusta!
loppu oli nii hyväXD
ja totta kai "vedä käteen, älä suoneen"
:D
pieniä sana virheitä on jossain kohtaa.
Jatkoa. ei nää lyhyet luvut haittaa mitää. :)
-
Aijaijai, ihanaa taas. Eikä huomaa et otat näitä ideoita meijän juttuista,ei. Mut ei siinä mittään :DDD
Enkä taaskaan revenny ku joka kolmas sekuntti.
ja eminemiähän se :DDD reps, onkyl ihana biisi.
oot ihQ
~emmmm
peeäs, jos eetvartilla on possunuha niin mää repeen. :DD
-
Luin kaikki osat kerralla ja repeilin kyllä niin pahasti ettei mitään jakoa. Joitakin kirjoitusvirheitä sattu silmään, mutta en jaksanut nyt niitä ruveta kertomaan, kun tuota tekstiä kuitenkin sen verta paljon oli. Jaken syyllistäminen kaikista kolttosista sai repeämään pahemman kerran. Vedä käteen, älä suoneen oli loistava ohje. ;D Ja Emmet on ihan mahtava äijä tässä ficissä.
-
mai. ;D khyl mie niinku muistin ;) JA Eminemiähän tää oli ;)
Vaivaiskoivu meidän? ;D Erektio juttu oli maijan, mut muut oli niinkus mien keksimiä, imminen ;D Ton ois voinu emla pien käsittää väärin, nei tiedä et ollaa samas koulus & kavereita tyypit kattoo et oon kopsannu jostakin sun jutustas x)
KAIKKI MUUT Kiitos kommenteista! Seuraava osa tulee... Sitten :P
-
ei saatana :--------------)
hajosin kyl nii pahasti, ku Esme ajo oravan päältä XD
Ja sitten "vedä käteen, älä suoneen"
:-------------DD
mut joo, jatkoa odotellen,
Korsetti
-
Retu rakas, siis sitä mää tarkotinki, ja yleensäkkin muissakin osisaa on ollu sillee meijän (= mikä kenenki) juttuja, esim se fairy-juttuhan oli mun, ja niin ees päin. Osaan laittaa selkokielisiä kommentteja, kyllä. :DDD
-
Kiitoksia päivän piristyksestä :D Mistä sä näitä juttuja vedät kun on oikeesti niin vaikee olla nauramatta?! Mut kyllä mulle kelpaa, että joskus on tällaistakin mukana :)
- Bawe
-
Ensin ajattelin, että en lue tätä ollenkaan tai, että jos luen, en varmaankaan pidä tästä, mutta sitten
aloin lukemaan ja kappas; jäin koukkuun ja nauroin itsekseni! Kerrassaan LOISTAVA! Emmett on kyllä
ehdoton suosikkini tässä! :D
Että JATKOA VAAN!!
-
Hehee... Voi orava raukkaa.. :)
Toi Emmettin motto oli niiiiin paras!!
Hah nauran vieläki... ;D
Jatkoa odotellessa!!
~Emb
-
HIh ;) ootta ihania ku jassatte kommata! :D piristätte mun päivääni! :D
Comah: Nimi ei vissiin oo kovin edustava? ;D Kiitos :)
kaikki muutt ;) Kiitos kommenteista :D
jatkoa tulee... ens viikon puolella??(luulempas että seuraava on Esme :))
-
Miten mä en aiemmin oo tajunnu kommata tätä?!!
Ei voi muuta sanoa kuin, että herranjumala. Milloin mäkin oon nauranu näin paljon? Tai ehkä se johtuu väsymyksestä, mutta ihan sama!
Orava-parka, todellakin... Milloin hautajaiset pidetään? ;D
Sekavaa kommenttia, tiedetään. Mutta kiitoksia nyt kuitenkin, kun pelastit mun yöni tällä mahtavalla naurupläjäyksellä! (onko tuo edes sana?)
I want more!
Love, Hayles
-
hihhihh Kiitos kommentista ;D
-
A/N: Nonni täs sitte vaihtuu tuo näkökulma oudosti ja tälleen ja tää etenee tosi nopeesti ja tälleen :D Tää nyt ei oo niin kovinkaan hauska ja tälleen, mut sitä se on ku kirjottaa väsyneenä :D JA ANTEEKSI kun mulla kestää näisää luvuissa niin kauan ;D
EsPoV
"Eieieieieiei!", kiljuin ja katselin oravaa, joka oli jäänyt tämän hökötyksen alle.
Kun katsoin tuota pienenpientä orava parkaa, en voinut mitään sille, että kyyneleet tulvahtivat silmiini. Pillahdin itkuun ja Pojat näyttivät vähän hätääntyneiltä, eivät olleet tottuneet näkemään minua tälläisenä.
"Minun olisi pitänyt jarruttaa aikaisemmin. Tuon oravan olisi pitänyt saada elää pitempään" Sopersin itku kurkussa. Emmett tuli luokseni, laittoi käden olalle ja lohdutti;
"Aina ei voi saada mitä haluaa, mäki halusin pikkuveljen ja sain ton" Emmett sanoi viittoen Edwardiin päin. Sitten suutuin. En tiennyt mikä minuun meni, mutta en vain enää jaksanut.
"MIKÄ EDWARD SITTEN ON, JOS EI SINUN PIKKUVELJESI?" Emmett hätkähti ja sopersi jotakin epämääräistä, mutta en kuunnellut.
"MIKSI TE ETTE VOI POJAT TULLA TOIMEEN KESKENÄNNE? MIKSI TE TEETTE AINA ILKEYKSIÄ JA KÄYTTÄYDYTTE KUIN TOLLOT? MIKSETTE VOI OLLA NORMAALEJA KILTTEJÄ POIKIA!" Jatkoin huutaen. Olin niin kyllästynyt poikien temppuihin. Emmett oli kerennyt jo toipua säikähdyksestä, virnisti ja sanoi;
" Normaaleja? Me ollaan niin normaaleja, kuin noilla geeneillä pystyy"
Lysähdin maahan istumaan, ja huokaisin. En minä voinut poikia syyttää, minulla vain on näin huono päivä.
Sitten muistin. Pojat. Edward! Juoksin audolle äkkiä, missä Edward istui takapenkillä hieman notkuen ja sopertaen samalla;
"Oravaporavapompompidii khih" Hän oli kauhean kuuma, ja hän houraili vain lisää. Käskin Emmettin huolehtia orava mukaan, pitäisimme sille kunnon hautajaiset, niinkuin ihmisillekkin. Sitten hyppäsinkin autoon ja kaahasin äkkiä Carlsilen luo, joka voisi auttaa.
EdPoV
Mulla oli hyvä olo, ku ravotin silmiä. Muistin et Esme oli kaahannu kotia, ja et mull oli vaan tosi kova kuume ja et olin maannu täs jo monta päivää. Yhen päivän ihan vain maannu, vaikka en ollu enää ees kipee, mut on kiva ku toiset passaa.Aukasin silmät nyt kunnolla, ja huomasin, et Emmett oli vissiin yrittäny vähän piristää mua. Nimittäin kun katselin huonettani, Emmett oli käynyt lätkimässä ympäri huonetta tyttökuvia. Julisteiden päälle, kattoon, lattiaan, sänkyyn jopa vaate kaapin sisäpuolella oli kuvia. En voinut kuin hymyillä. Samassa Alice hypähteli huoneeseeni, ja meinasi kaatua hämmästyksestä, ku huomas mun huoneen uuden lookin.
"Hei, onks sulla vielki paha olo?" Alice kysyi ja hymyili.
"Ei " vastasin pirteesti ja nousin sängystä. Aloin kiskoa paitaa pois päältä, vaihtaakseni vaatteet, ku tajusin et Alice on vieläki siinä.
"Voikko millään häipyy?" Kysyin Alicelta samalla ku aloin kaivaa vaatekaapista puhasta paitaa.
"En kyl tahtoiskaa jäädä, mut mun piti vaa ilmoittaa, et laita sitte mustaa vaatetta päälle."
Katsoin Alicea vähän kummissani.
"Ja miksiköhän?" Kysyin ivallisesti, ja jatkoin kaivamista.
"Esme haluaa pitää Oravalle hautajaiset" Naurahdin.
Just ku Alice oli lähösä, ja mä laittamasa paitaa päälle, Jasper vaa pöllähti mun huoneeseen. Ensimmäisenä se katto tyttökuvia, sitten Alicea, ja sitten paidatonta minua.
"Jaa vai tällästä peliä täällä. MUN tytölle sä vaa täällä niinku vilauttelet. Katoppa nytte oikeeta miestä" Jasper sano nauraen ja veti myöskin paitansa pois päältä. Alice vaa muka kiljas ja oli jo lähösä toistamiseen ku Emmett pöllähtää myöski mun huoneeseen huutaen;
"Onko täälä neito pulasa?" Sitte se vaa katto suu auki edelleen paidatonta mua ja Jasperia, ja sitte Alicea.
"aijaa, mää luulin et se joka kiljas oli Rosalie." Sit Emmett virnisti tosi leveesti ja nappas tosta vaa omanki paidan pois.
"No nii nyt me ollaa samiksii" Emmett sirkutti ja katto sitte Alicea. Emmett virnisti ja iski silmää. Alice tempas mun kädestä paidan ja heitti sillä Emmettiä.
"Luulekko oikeesti" Alice kiljui ja yritti lähtä jo kolmannen kerran, ku Rosalie pöllähti huoneeseen. Se kyl meinas kaatu samantien. Järkytyksestä vaiko ihastuksesta, kuka tietää?
"Mikä tää juttu oikeen on?" Rosalie tivas.
"En mäkään tiiä, mut asiaan kuuluu, et pitää ottaa paita pois" Emmett sanoi ja iski Rosaliellekkin silmää. Tytöt näköjään reakoi samalla tavalla, nimittäin Rosaliekin heitti Emmettiä minun housuillani. Siitä alkoki sitte vaatesota minun vaatteillani ja kun Esme lopulta tuli hakemaan minua surutilaisuuteen, se näki ensiksikkin kolme paidatonta poikaa viskelemässä vaatteita ja toiseksi vielä tyttöjen päälle.
Esme vain tuijotti meitä järkyttyneenä. Se kyllä onnistuu tuleen just oikeilla hetkillä.
"Ai kato mutsi, me just mietittiin et mitä me laitetaan päälle surutilaisuuteen, ja tytöt halus auttaa" Emmett selitti hymyillen leveästi.
"Niinhän ne tahtoo, mutta ei se tarkoita että teidän pitää heilua paidattomina täällä, tytöt ovat kuitenkin niin nuoria vielä katselemaan... No tiedättehän." Esme puhui ihan pokkana.
"Varsinkin sinä Emmett, sinun pitäisi pitää se paita päällä"
Toi sattu. Tytöt kipittivät äkkiä naurua pidätellen pois huoneesta, ja me kolme poikaa jäätiin vaihtaan vaatteita.
Itse hautaus tilaisuudessa oli hyvin kepeä tunnelma. Esme itki ihan lohduttomasti ja sopersi Carlislelle, kuinka hän on riistänyt elävän otuksen hengen. Hirvee herkkis. Sit Carlisle lausu rukoukset ja kaikki ja hautas oravan lopulta kenkälaatikossa. Naapurin Erkkikin katsoi aidan raosta, mitä täällä itkettiin, ja näin, kuinka Erkki Kullervollaki meinas tulla itku silmään.
ei herranjumala iso mies ja itkee oravan takia. Viimeksi, ku näin Esmen itkevän, oli se päivä ku saatiin toikkarit. Mistä tuliki mieleen et me saatais toikkarit huomenna. Onnkes se on vaa välitodistus. Ei voi jäädä luokalle. Sitte kevät toikariin käy muutamasta kokeesta vetämäsä vitosen ja käy parilla tunnilla, nii saa vitosen, eikä jää luokalle.
No, kyllähän ne todistukset jaettiin sitten. Valitettavasti. Esme tykkää varmasti TOSI paljon.
Emmett Cullen
Käyttäytyminen: 4
...
Jasper Hale
Käyttäytyminen: 5
...
Alice Cullen
Käyttäytyminen : 6
....
Edward Cullen
Käyttäytyminen: 5
...
Rosalie Hale
Käyttäytyminen: 5
...
Alicella oli kaikkein parhain toikkari, sillä oli jopa yks seiska. Mut sitte Emmettillä oli huonoin. Paras numero oli 5.
Mut yllätyksenä tuli noin hyvä käyttäytymis numero. Vain Emmettillä se säilyi nelosena. Ollaan selvästi kyl menettämäs otettta tähän juttuun.
Niinpä päätettiin korjata sekin juttu, mut ei koulun kans. Me lähettiin juhliin hyvää toikkaria. Käytiin vähän Erkin tykönä hakemasa pikkusen pontikkaa ja löyettiin myös koskenkorva pullo, joka me jaettiin tosi reilusti. Sillä aikaa ku me pojat hankittiin juomat. Alice ja Rosalie kävi Erkin vaimon luona kylässä, joka aina tunkee meille mukaan iha vitusti kaikkee pullaa, ja pipareita tai jotain tällästä juttua. Sit mentiin pellon reunasa olevaan autioon latoon viettään iltaa, niinku usein ennenki. Emmettin piti vähän aikaa ettiä taskulamppua siel pimeästä heinäpaalien seasta, mut kyl se löysi sen aika nopeesti. Sit ku alko tuleen jo pikkuhiljaa tosi kylmä, nii piti alkaa lähteen kotia päin. Ei kyllä haluttanut tippaakaan mennä sinne umpikännissä tuomaan toikkarit. Esme kyl ilahtuu käytösnumeroista, mut muut numerot sitten laskiki, minkä verran nyt ees pysty. Käveltiin kylillä haparoiden kotiin ja Carlisle oottiki meitä jo pihalla.
"Ai moro Faija! Kuinkas menee?" Emmett kysyi hoippuen ja yhtäkkiä kääntyi ja yrjösi aidan vieresä olevaan puskaan. Valitettavasti Erkin kenkien päälle. Mutta mitä pitää olla ihan aidassa kiinni, niin et jalat on naapurin puskan alla? Aika tyhmää. Voi syyttää vain itteään. Mut Carlislen ilmeestä päätellen, se ei ajattele niin.
Ei taida tulla kauheesti kiitoksia tälle päivälle.
taaskaan
-
hahaha :D hautajaiset.. oravalle =D
Ja hyvät todistukset :'D
Tää on tupla hyvä, Jatkoa!
-
Hei jatkoo! Tota, se alku meni aika pahasti ohi. Esim. se Emmettin oli halunnu pikkuveljen mut sai Edwardin, en sitä tajunnu. Siis mikä Edward sit oikeen on? Jos millään viitsisit yhtään selventää. Niin muuten oli tosi hauska, tosin ehk pikkusen pidempi ois voinu olla...
Mut jatkoo vaan!
-
Voi jeee... ihanaihanaihana ja toooosi repsahduttava. Ei musta rakentavaa irtoo, paitsi että Hyvä Cullenin porukat ja Erkki Kullervo 4everXD
Taidan tästä mennä hakee naapurin kellarista pontikkaa...
Kiittää, kumartaa&kuittaa
~Myrsis~joka nauttii suunnattomasti tästä sekosta tekstistä.
-
KIITOS KOMMENTEISTA! :D
amorgirl no joo... älä yrittäkkään ymmärtää mun kieroutunutta mieltä :D ja oishan tuo voinu olla pidempiki :D
muut niin että kiitos :D Piristätte mun päivääni :P
-
EI HERRAJUMALA!!!!!
en oo kyllä koko viikonloppuna nauranu näin pahasti. nyt oikeestikki porukat rupes kinasteleen et onko mulla kaikki kotona ku nauran tääl koneella itekseni.
"Aina ei voi saada mitä haluaa, mäki halusin pikkuveljen ja sain ton"
ei jestas.
MUN tytölle sä vaa täällä niinku vilauttelet. Katoppa nytte oikeeta miestä"
GO JAZZ! just näin! ei reps.
sää oot ihana, tiiäthän sen :DD todellaki piristit mun muuten ah-niin-angstista iltaa. Kiitos siitä.
~emmmm
-
Miks mä en ollu tuolla hautajaisissa?!!" :)
Mun koneen käyttöä rajotetaan varmaan tän kohtauksen jälkeen. Porukat luulee varmaan, et oon vetäny jotain hieman vahvempaa. En kyllä ole ottamassa mallia Emmettistä, Edwardista ja jne...
Rakentava meni ilmeisesti sinne oravan hautajaisiin, minä en.
Ei voi muuta sanoa kuin, että MAHTAVA!!!!!
Sehän oli selvää.
Love, Hayles
-
KIIITOSKAIKISTAKOMMENTEISTATEPIRISTÄTTEMUNPÄIVÄÄNIJANÄIN. HIHIHIH. KOMMENTTIALISÄÄ?
-
LOLLOLLOLLOLLOL, tää on edellee iha paras
huonosti tehty huumori on tylsää, tää on mahtavaaa, käkätän taas ihan kippurassa.
Rakastan Carlislea tässä fikissä. Ja Cullenien lapsia. Ja Esmeä. Ja ERKKI KULLERVO HALIKAISTA!
-
Kiitos taas kommentista :D
-
EIJUMA... En ala edes luettelemaan kaikkia kohtia joissa repesin 0__0 Tiesitsää, TÄÄONIHANPARAS 8"D
-
"Jaa vai tällästä peliä täällä. MUN tytölle sä vaa täällä niinku vilauttelet. Katoppa nytte oikeeta miestä" Jasper sano nauraen ja veti myöskin paitansa pois päältä. Alice vaa muka kiljas ja oli jo lähösä toistamiseen ku Emmett pöllähtää myöski mun huoneeseen huutaen;
"Onko täälä neito pulasa?" Sitte se vaa katto suu auki edelleen paidatonta mua ja Jasperia, ja sitte Alicea.
"aijaa, mää luulin et se joka kiljas oli Rosalie." Sit Emmett virnisti tosi leveesti ja nappas tosta vaa omanki paidan pois.
"No nii nyt me ollaa samiksii" Emmett sirkutti ja katto sitte Alicea.
Herrajumala taas retu. Tääki oli taas niin loistava, en revennyt kertaakaan en koskaan en.
Jatkat vaan samaan malliin. Mutt tää on nyt käsky. Teet ensh kerralla aivan stnan pitkän luvun.
Tää on loistava. Oikeesti. <3
kiitz,
mai.
-
VOI JUMA!!!
ihan paras vähä nopeesti sitä jatkoo! Emmett on niin paras :D
-
En jaksa esitellä kaikkia kohtia, joissa repesin aivan totaalisesti, tai jotka nostattivat virneen huulilleni. >8'D
Tyydyn vain toteamaan, että sä olet aivan mahtava huumorikirjottaja, kiitos tästä ihanasta tekstistä! ;>
PS. ERKKI KULLERVO HALLIKAINEN 4eva <69
PPS. Emmettillä käyttäytymisestä hylätty 8'D Hyvin tehty Emmett, niin sitä pitää poika!
-
AHAHAHAAA! :D
Tää on niiiiiiin... PARAS!
Ei muuta kuin jatka samaan tahtiin <3
ps. sä voisit tunkee tonne viel Bellan mukaan ja se oliski sellane himmee kapinalline ja pähkähullu niinku noi muutki 8))
Mutta, jatka pian! ♥
♥:aurore
-
Ahaha 8"D
-
Hihhiii! kiitos taas kommenteista! :D :) ;D
aurore en oikein usko, että Bella enää ehtii mukaan, koska tämä loppuu jo muutaman osan päästä ;D Mutta voihan se jossakin kohdassa käväistäkkin :)
-
Jaksoi taas naurattaa! Olin ihan innoissani, kun tälle oli tullut jatkoa, loistavaa! ;D
-
Kiitossss taas kerran :D Jatkoa tulee pikapuolin tässä :D
-
Kiitossss taas kerran :D Jatkoa tulee pikapuolin tässä :D
Ois parempi tulla >8(
-
Kiitossss taas kerran :D Jatkoa tulee pikapuolin tässä :D
Ois parempi tulla >8(
Niimpäää. YSIÄ KEHIIN ;>
-
Kiitossss taas kerran :D Jatkoa tulee pikapuolin tässä :D
Ois parempi tulla >8(
Niimpäää. YSIÄ KEHIIN ;>
Täsmälleen samaa mieltä. Antaas tulla nyt, tahtoo lukee.
-
Kiitossss taas kerran :D Jatkoa tulee pikapuolin tässä :D
Ois parempi tulla >8(
Niimpäää. YSIÄ KEHIIN ;>
Täsmälleen samaa mieltä. Antaas tulla nyt, tahtoo lukee.
JUURI NÄIN ! ♥
XOXO Jasmin
-
JOOO anteeeeeksiiiii :D ysiä tulee kehiin TÄMÄN viikon aikana VRAMASTI. Kyl se tulee ;D on ollu joulukiireitä ja pitäny vahtia poenikoita, että en oo kereny olleenkaa kirjoittaan ;D jtakoa tulee piakkoin.
-
A/N: NONIIIIN nyt tämä osa sitten otti ja tuli :D SAATTE LUKEA, MITEN CULLENIEN JOULU JA UUSVUOSI MENEVÄT :OAnteeksi, jos tämä on hieman tylsä ja kirjoitusvireheitä on aikas paljon. TÄMÄ ON TOISEKSI VIIMEINEN OSA. Ainakin luulen niin. JOTEN enjoy.
RoPoV
"PERKELE YLÖS NYTTE! NYTTE ON JOULU!" Emmett karju huoneen ovesta. Eikö se jätkä tajua, et nukkuvaa tyttöä ei häiritä. Niinpä heitin sitä tyynyllä suoraan kasvoihin, läsädin takaisin mahalleni ja näytin keskaria silmät kiinni.
"Heiii, beibi älä nytte viiti olla marttyyri! mä-" Keskeytin Emmetin heittämällä sitä tällä kertaa nallella ja se tajus mun pikku vinkin ja lähti huoneesta. Vähän ajan päästä kuulin ku se kilju Jasperin huoneeseen;
"GOOD MORNING SUNSHINE!!" Niiiin tekopirteällä äänellä, että alko jo itteäki vituttaan. Ilmeisesti Emmett torjuttiin taas, sillä kohta Jasperin ovi pamahti kiinni ja kuulin ku Emmett löntysti Edin ovelle. Sit kuulin ku se rynkytti Edin ovee, joka oli lukossa. Ed oli jo varautunu ja laittanu oven lukkoon, et Emmett ei pääse sinne. Hahhh. Kohta Emmett sitte paukuttiki nyrkeillä Edin huoneen ovee ja "itki" ja kilju;
"EIKÖ SE VIIME YÖ MUKA MERKINY MITÄÄÄÄÄ! MIKS JÄÄ JÄTIT MUT!!"
Sillä on kyl hemmetin surkee huumorin taju. Varsinki näin aamusta. Nukahdin pian uudetaan ihanaan uneeni, jossa voitin missi-kisat.
"EMMETTTTT!" Kiljuin niin täysiä kuin pystyin.
"Mitä kultsi?" Emmett kysyi "herttaisella" äänellä oven raosta. Se idiootti oli (sitten ku mä nukuin) menny kirjoittaan mun mahaan " hyvää joulua" ja käsiin ja selkään ja jalkoihin, otsaan ja vähän muuallekkin. Sitten mä tajusin. Nyt OLI joulu. Eikä mulla ollu korttia. Niinpä päätin antaa Emmettille anteeksi töppäyksensä, ja huonon huumorintajun, törkeänä olemisen, unieni häiritsemisen, huutamisen ja henkisen kivun. Kävelin Emmettin huoneeseen, ja pyysin Emmettiltä lupaa saada laittaa oma nimi Emmettin korttiin. Mieleni muuttui kylläki heti ku näin Emmettin kortin, Se oli punaisesta kartongista tehty kortti, johon oli kirjoitettu kultakynällä;
"Joulu on antamisen aikaa" Ja piirtänyt kaks ihmistä hässimässä.
Emmettillä sitä aina välähtää. Vaan ei kyl tarvis, nimittäin Esme ei tykkää sellaista korteista. Eikä yllätyksistä. Me oltiin vaivalla tilattu Esmen synttäreille pari vuotta sitten miesstrippari, eikä Esme tai ainakaan Carlisle tykänny ylläristä. Varsinkaa ku me maksettiin se Carlislen tililtä. Päätin sit mennä pesemään ainakin kasvoista hyvän joulun toivotukset pois, ja tajusin et se idiootti oli kirjoittanu ne MUN huulip.unalla. Tän mää vielä kostaisin
Lopulta illalla oli lahjojen jaon vuoro. Emmett sai Jazzilta ja Ediltä pornolehtiä, ja multa sytkärin. Emmett katto mua vähän vinoon ja kysy et mitä se sytkärillä muka tekee. Sanoin vihainen ilme naamallani;
"Tuolla voit polttaa ne sun tyhmät lehtes!"
Mä inhosin noita ainaisia pornolehtiä. AINUT nainen jota sen pitäs kattoo, oon mä eikä mikään porno tähti. Emmett huomas jo ilmeestä et mua ärsytti ja sujautti pornolehtensä äkkiä huoneeseensa. Yllättäen myös Jazz ja Ed saivat Emmettiltä samoja lehtiä, sekä toisiltaan. Aicen silmät kyl leisku sen näkösenä, et en tahtois olla Jazz. Alice tykkäs vieläkin vähemmän pornolehdistä ku mä. Mut eri syistä, jotka ei varmaan kiinnosta ketään. Alicelta sain kauniin kynttilän, Emmettiltä suklaata, Jazzilta tikkarin ja Ediltä... En mitään. Se oli taas unohtanu mut kokonaan. Mä annoin kaikille pojille saman lahjan, kuin Emmetillekkin. Sytkärin. Alicelle annoin suklaata. Esme ja Carlisle antoi kaikille myöskin suklaata, mulle uuden kosketus näyttöisen kännykän, Emmetille sen kauan toivoman mopon, Edille läppärin, Alicelle digiboxin ja Jazzille DvD- soittimen. Aika epäreilut lahjat, ainakin mulla toisten lahjoihin verrattuna. Sitte aateltiin vähä piritää myöski Jacobin jouluiltaa ja muut sitte lähti polkemaan Jacobille päin, mut mä pääsinki Emmettin kyydissä. Se oli harjoitellu ahkerasti Hallikaisen prätkällä ja Jacobin tossumopolla. Paskat se ajokorttia on jaksanu hakea, mut tuskin kukaa täkäläisitä poliiseista ees kiinnittää huomiota siihen, et kaks teiniä ajaa ilman kypäriä ja ajokorttia ympäri kyliä. Jacobilla oli kyl melkoine ilme ku se näki et Emmett sai mopon. Niin epäreilua. Mut mun katellisuutta helpotti se, et ne oli ostanu sen käytettynä, kohtuu halvalla. Jacob kutsu meidät sisälle, ja me tultiin kyl ilomielin, ulkona oli kylmä. Jacobilla oli tosi lämpimän oloinen koti. Paljon lämpimiä värejä, kuvia pikku Jacobista ja tämän perheestä. Jacobin äidin kuvan alla paloi kynttilä. Emmett rojahti sohvalle kuunnellen musiikkia niin isolla, et kuulin ovelle asti biitin. Istuin Emmettin syliin ja hän kietoi kätensä ympärilleni. Jazz katseli kaikkia tavaroita suu auki. Paljon jotain ihme intiaani juttuja ja muuta. Alice tönäisi Jazzia vähän, ja sai sen takelteleen hiljaa;
"Kiva kämppä" Billy tuli keittiöstä mussuttaen samalla kinkkua ja järkyttyi ku näki meidät siellä. Me ei koskaan käyty Jacobilla, ainakaan sisällä. Billy nyökkäsi meille hymyillen ja lähti hakemaan lisää kinkkua.
"Jake hei, Tuuksä meidän kans sitte uutenavuotena vähä viettää iltaa?" Emmett kysy edelleen musiikin pauhatessa kuulokkeista. Miten se jätkä kuuli mitään? Jake näytti mietteliäältä, mut nyökkäs sitte.
"Mut teidän pitää ottaa mun isän kaverin tyttö mukaan kans" Emmettin silmät kirkastuivat.
"Kyl meidän messiin viel yks Beibe mahtuu" Mulkaisin Emmettiä. Ei koira pääse karvoistaan? Vai miten lie sekin meni.
"Mikä tytön nimi on?" Ed kysyi kiinnostuneen oloisena.
"Bella, kutsun sitä joskus nimel Belss" Jazz repesi kuullessan lempinimen ja viittoi naurunsa lomassa hieman alapäähänsä ja hoki;
"Bells... hahhhhh" Se oli vetäny ehkä vähän liikaa sokeria.
"Heiiii minkä ikäinen se muute on??" Emmett kysyi välittämättä Jazzista.
"suurin pirrtein jotain Edin ikäinen..." Jake vastasi kiemurrelen ja Emmett näytti ihan tyytyväiseltä. Tajusin. Ei se sen Bellan perään kuolannu, vaan se aiko ilmeisesti järkätä pikkuveljelleen vähän seuraa. Suunnittelin mielessäni asiaa, mut sitten lähettiinki jo kotiin.
UUSIVUOSI:
RoPoV
Heräsin Emmettin vierestä. Ajattelin, et olinko taas kömpiny yöllä unissani Emmettin viereen, mut hätkähin, ku tajusin, et Emmett oli tullu mun viereen. Hymyilin ja kuuntelin vähän aikaa Emmettin hiljaista kuorsausta. Jos sitä hiljaiseksi voi kutsua. Tönäisin Emmettiä kylkeen, et se heräis, mut se ei kyl ees hätkähtäny. Nousin sängystä ja aloin vaihtaa vaatteita. Yhtäkkiä Emmett nousi sängystä ja heitti mua peitolla ja mä aloin heitellä sitä mun vaatteilla ja kiljuin. Jossakin vaiheessa sain Emmettin kampattua, mut se veti mut mukana maahan. Siinä me sit oltiin. Mää peiton mutkasa, ja Emmett makas päällä nauraen. Just sillon Carlisle tulee huoneeseen ja näkee paidattoman Emmettin makaavan puolialastoman tytön päällä ja peiton mutkassa, ympärillä vaatteita. Carlisle katsoi meitä vihaisena ja mä nousin ylös hätääntynenä ja aloin selittää;
"Carlisle!tää ei oo sitä miltä näyttää! ihan tosi mehän ollaan aina ennenkin pelleilty täällä! Viimeksi silloinki ku Ed oli kipeenä! Tää on ihan sama asia, vannon!"
Carlisle pudisteli päätään vihaisena, tempaisi Emmettiä kädestä ja raahas sen ulos huoneesta mun seisoessa järkyttyneenä huoneessani. en voinu uskoa et se luuli meistä sellasta. Carlisle anto Emmettille koti,- ja huonearstia ja katsoi minua pahasti aina, kun kävelin ohi. Yritin selittää Esmelle asioita, sehän se oli aina löytäny meidän pelleilemästä. Esme usko mua, mut Carlisle ei järkkyny päätöksestään.
Illalla, ku oltiin menos viettään iltaa ja ampuun raketteja, ilman Esmee ja Carlislea, Emmettin piti jäädä omaan huoneeseen. Ulkona sit viitottii ku pähkähullut Emmettin ikkunaan, et se tulis siihen. Lopulta ku heiteltiin ikkunaan lumipalloja, Emmett tajus, et me oltiin ukona. Vittu se on tyhmä. Ei me tietenkää ilman sitä lähetä. Emmett aukaisi ikkunan ja kysy et mitä me nyt touhutaan.
"Pakene ikkunasta kulta!" Huusin. Emmett katto mua ku hullua.
"Ikkuna on toisessa kerroksessa, jos et oo huomannu" Emmett sanoi.
"Joo, kyl mää tiään! Mut miten ne tyypit pääsee vankiloistaki? Käytä lakanaaa!"
Emmett katto sänkyään arvioivasti ja lopulta se oli sitonu pussilakanat ja lakanan yhdeksi putkeksi. Se sito sen kiinni sängyn jalkoihin.
"Mistä tiiät et se kestää!" Se kysy.
"Myytin murtajissa kokeiltiin sitä" sanoin fiksuna tyttönä. Emmett lähti askeutumaan lakanaa pitkin. Kun Emmett oli jo puolivälissä, lakana alkoi yhtäkkiä irrota solmu kohdista. Lopulta lakanat lähti kokonaan irti toisistaan ja Emmett tömähti lumihankeen.Se oli taas sitonu ne kiinni vetosolmulla. Voi raasua, se ei oikeestaan ees ossaa tehä muutaku veto solmun. Lähettiin juokseen etupihalle ja Emmett otti taas moponsa, ja mä hyppäsin taakse kyytiin. Sit sidottin mopon takaosaan pulkka, johon Alice änkesi, pojat saivat luvan polkea pyörällä. Niin me sitte lähettiin hakeen Jakee mukaan, Carlisle tietysti kuuli mopon äänen ja tajus et Emmett on karannu, ja vieläpä lähdössä taas luvatta mopollansa. Carlsile oli sanonu Emmettille, et mopolla ei oo ajamista, ennen ku ostaa kypärän ja hankkii kortin. Hahhah.
Ku päästiin Jakelle asti, pihalla odottikin jo Bella ja Jake, valmiina lähtöön.
Ihmettelin tilanetta. Se oli jotenki ihan ihmeelline. Oltiin hakemassa yhtä meidän ikäistä tyttöä ja meitä nuorempaa poikaa ryyppäämään meidän kans. Tosi outoa.
Bellalla oli tummanruskeat hiukset, jotain puoli pitkät, ihan kivan näköinen. Hiuksista. Ja olihan se ihan nätti muutenkin. Ei yhtä nätti kuin minä kuitenkaan.
"Onko teillä ees raketteja!?" Bella ihmetteli ja katsoi tyhjiä käsiämme ja kassejamme.
"Ei tietenkää vielä", Emmett vastasn ja hymyili.
"Eihän meillä oo vielä juomiakkaan"
Bella ja Jake lähti pyörillä mukaan, ja käväistiin pikaisesti Hallikaisen kellarissa.
Bellan ilmeestä päätellen, se oli kiltti tyttö, eikä tottunut tälläiseen. Se oli jopa nössömpi kuin Jake. Jake kuitenki uskaltaa aina tulla mukaan kellariin. Mä pidin Bellalle seuraa sillä aikaa.
"Ootteko te aina tälläsiä?" Bella kysyi ja katsoi minua.
"Pahempiaki" Sanoin ja virnistin. Parempi tottua tähän, jos se vielä tulee käynään täällä.
Siten se katto meidän taloa, ja Emmettin ikkunasta roikkuvaa lakanaa, ja kysyi multa;
Ketähän hulluja tossa oikeen asuu?" Rykäisin, ja meinasin revetä nauruun.
"Mehän siinä, Emmett karkas ikkunasta, ku Carlisle oli antanu sille kotiarsestia, ku se luuli saaneensa meidät kiinni rysän päältä. Bella katto mua silmät suurena ja nyökkäsi.
Samassa pojat ja Alice juoksivat kellarista pullot kädessä.
"mitä toi on?" Bella kysyi.
"Nääh, Hallikaisen tekemää pontikaa, pittää olla tarkkana, et ne on jo kypsyneitä, muten menee maha sekasin." Bella nyökkäsi, eikä enää kysellut mitään.
"Nonnii, ennää sitten ne raketit..."
Kuitenkaa marketissa Bella ja Jake ei antanu meidän enää huijata myyjää, et oltais saatu raketit ilmaiseksi, vaa ne makso ne. Kyllähän se niinki kelpas. Mentiin Tuttuun mettään, aukiolle ja levitettiin siihen viltti, jossa voi istua. Emmett alko aukaiseen Pulloja, mut kauhistu sitten pahemman kerran
"VOI PASKA NE ON YHTÄ JÄÄ HILETTÄ!" Tosi se oli, pullot oli ihan jäähileenä. Niinpä jouduttii vähän lämmittän niitä, ja sitten juotiin jää hileistä pontikkaa. Emmett antoi Bellallekkin oman pullon, josta se siemaili sievästi.Naurettiin sille ihan sikana. Huomas, et se ei ollu ennen juonukkaa. Loppu illasta olin jo ihan kännisä ja yritin ampua raketteja Emmettin avustuksella.
Vähän ajan päästä huomattiin, et Jake ja Bella oli kadonnu. Sytytettiin tähtisade tikkuja ja lähettiin niiden avulla ettiin niitä, mut ei kauas tarvinu mennä, koska sitte huomattiin et ne konttas ympyrää pyörien luona. Leikkivät ilmeisesti susia. Bellan ekat kännit ei näköjään menny ihan nappiin. Ne konttas vieä ainaki puoli tuntia sitä samaa vitun ympyrää ja haukku ja ulvo. Ku sitten oli tarpeeksi myöhä, ja juomat loppu, jouduttiin suostutteleen Jakea lähteen.
"Noniin , nyt lähetään ihmissusi" Emmett laski leikkiä ja joutui kannattelemaan Jakea ja Bellaa meille asti, meidän piti taluttaa niiden kaikkien pyörät, ja matkassa kestiki aika vitun kauan. Ku päästiin sisälle, Esme ja Carlisle oli jo nukkumassa, ja soitettiin Billylle, et Jake ja Bella tahtois jäädä meille yöksi ja et ne tulis huomenna kotiin. Kaunisteltiin asiaa, hieman, sillä Bella ja Jake sammuivat meidän sohvalle. Sovimme niin, et Jake ja Bella nukkuu Emmettin huoneessa, Jake sängyssä ja Bella Emmetin sohvalla. Emmett nukkui vieressäni ja Jazz, Ed ja Alice omissa huoneissaan.
zZZzzzzzZzzZz
Vitun Emmett ja sen kuorsaus
-
hahahaha, olipas taas hauska luku, ei tää voi olla toisiks viimenen :'(
Emmettin kortti oli kyl niin paras x'DD
Jotain pieniä virheitä oli joissan kohdissa, mut ei sillä niin väliä.
hyvää uutta vuotta!
JATKOA!
-
Emmett on kyllä ihan paras, en mä voi muuta sanoo 8'DD Se sen kortti oli kyllä niin hyvä, että taidampa tehhä sellaset ittekki ens vuonna ;>> Emmettillä se aina välähtää..
Sun ficcis on kyllä niin best, että ei luoja. Hajosin taas kivasti tätä lukiessani.
EI, TÄÄ EI SAA OLLA TOISEKS VIIMENE, EI SAA! EIIEIEIEIEIEIEIEIEEI,(capscaps) huudan, itken, potkin ja kiljun, jos seuraava on viimene ;<
-
sä kyl osaat nää huumorificit! ;D
iha loeeeestavaa! ;)
btw se on Billy eikä Bill :::::: )
JATKOAAAAAAAAA <3
XOXO Jasmin
-
JasminCullen: OHO :'D Tiesinhän mie et se on Billy, mut hih, kirjotin Bill ;D dementoitunut.com
JAAA KIITOS KOMMENTEISTA!
-
Ei. EI. EI SAA OLLA NIIN VÄHÄN LUKUJA JÄLJELLÄ!! (sori, mutta se oli sift!)
Tee edes epilogi. Tää oli kiva, emmett on emmett, piste.
-
EIJUMA 8''DD Ihan mahtava X) Bellaparan ekat kännit 8')
-
tää loppuu? Tää loppuu?!!!
TÄÄ LOPPUU?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bella parka... Susia ;D ;D
Ei tätä voi kuin rakastaa :)
Love, Hayles
-
Ei herrajumala. Olipas ihana.
"GOOD MORNING SUNSHINE!!"
en revenny, en.
ja Bellakin liitty seuraan! ihanaa. ja sen ja Jaken leikit. voi reps.
ihanaa.
~emmmmm
-
oih, jatkoo tullu! Muutaman kirjotus virheennäinmut ei voi mitään. Ööh, siis tuleekos tähänviä jatkoo? Vai loppuko tähän? Eipä mul muutakn tää on aivan loistava!
-
No voi hemmetti.. Olin unohtanu tän ficin kokonaan!! :o
Mutta hyvä et sain lukee näin pitkän pätkän putkeen, repesin taas totaalisesti!
Kiitos paljon ja jatkoo nopeesti tulemaan!
-Candy
-
OOO tännehän oli tullukkin jo kommentteja! :D
HUOM: Tää oli toiseksiviimeienen osa, tai kolmanneksi viimeinen... :D Mut joooo ehkäpä SAATAN sittenkin vielä kirjoittaa jotain lisää, kun te noin hienoisesti vihjaatte, et tää vois vielä niinku jatkua tästä jaaa näin...
MUTTA KIITOS! oletta ihania, ku tänne asti tätä mun viestiä ootta jaksanu lukea (Jos ootta) JA näin edelleen, ja kiitos ihanista kommenteista ja näin ja näin, kiitoss vain :D Olisikohan viimeinen osan näkökulma Carlisle? ei kai? ;D
Ja muistinkohan nyt kiittä niistä kommenteista?
No joka tapauksessa KIITOS KOMMNETEISTA
-
Vaikka kirjoitusvirheet ja muut sellaiset olisi erittäin kiva saada ficeistä aina pois ja beta olisi hyvin suositeltava niin silti, pidän tästä kuitenkin! Ja kaiken hyvänhän on loputtava aikanaan joka tapauksessa. Kiitos!
-
Hahah ihan parasta ;D Repesin noille lakana-ja konttausjutuille ja monelle muullekki. Muutama virhe löytyi, mutta rakentava hyppäs lakanalla alas ikkunasta. Ja jatkoa jos tulis piaan :D
-Scullen
-
Okei.. Aloitin vähän myöhään lukemaan mut ei se haittaa:D Hemmetti, repeilin niin pahasti kun luin tossa noit osia XPP
Pliis pian jatkoo;)
-
Hehhee! Repesin!! Niiiiiin pahasti! ;D
JATKA suomentamista,joohan? :'(
En osaa tarpeeksi hyvin englantia,että voisin lukea alkuperäisen ficin. :-[
Jatka!! <3
Ja kiitokset suomennuksista! Olet hyvä! ;) :D :)
-
Twilightchess: Hei noin Retun puolesta sanon, et ihan ite se tätä kirjottaa, ei oo suomennos. Mut ei siin mitää, sellasta sattuu : D
Joo jatkoo vaan REtuuuh :DD
-
Vaivaiskoivu ;DDD kiitos kun ilmoiti asian puolestani ;DDD:D
Twilightchess Juu tota Tämä siis ei ole suomennos ;D, MUTTA kiitos kuuitenki ;D
KIITOS KAIKILLE KOMMENTEISTA
-
MÄ. EN. SAA. HENKEÄ!!!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Mä oon nauranut täällä niin että et uskokkaan, miten mä en oo aikasemmin tätä huomannu? :D
Aivan HELVETIN hyvä idea! kui tätä kukaan ei oo aikasemmin keksiny? Ei herranjumala, sairaan hyvä fic! Jatkojatkoajatkojatkoa pian jooko? :D
-
ei luoja ku kuolin! :D :D aikasemmi oon vaa ollu, et emmä mitää tommost jaksa lukee mut sit kaitoin vähä aika sit et tää on huumorificci ni päätin sit lukee ja alotin eilen ja nauroin mahan kipeeks :D ei mitää muuta huonoo ku et välil oli kirjotusvirheitä (:
kiitos ku oot kirjottanu, tuleehan vielä lisää? :)
-
Ei hele mä nauran näille :'DDDDD Bella ny on aina ollu tollane sönkkö XDDDD Lisää tätä pyytäisin :D
-
minnamoi: no juu, nimi antaa kyl hieman ymmärtää, et tää ois joku angstangstangst juttu, mutta ei kyl oo lähelläkää ;)
ja kaikki muut ihanat ihmiset jotka on kommentoinu: KIITOS KOMMENTEISTA!! :D ;D
-
Ja muuten... Tuen päätöstäsi laittaa seuraavan osan "kertojaksi" Carlisne n___n♥
-
Tää on tosi hyvä! :)
aloitin lukemaan tätä joskus 2 kk sitte ja aattelin, et tää on iha paska
Mut nyt sitte ku oon kröhöm ;D kasvanut henkisesti nii tää on aivan mahtava!
Vähä siistii ku ne vaa karkaa kotiarestist ja kännää kaupungil.
Ja pöllii kaljoja. :D
<3:Anaid
p.s. Jatkoo!
-
Voi kauheaa! :-X :'( Sori! Minä luulin että tämä olisi käännösfikki mutta ei olekkaan! :-[ :-X
Mutta sehän tekee tämän fikin vielä paremmaksi! Olet siis LOISTAVA kirjoittaja! Kiitoskiitoskiiiitttoooooos!! ;D :D :) Pahoitteln vielä virhettäni. :-[ Jatkoaaa! :D
-
Hehe, aivan loistava. Aluks tuo puhekieli häiritsi vähän, mut olishan se vähän outoa jos toi ois kirjakielellä tehty.. Tekstissä oli muuten turhan paljon kirjotusvirheitä, ne häiritsi vähän.. Mut ei siinä muuta, hyvä tarina, ja hauska. Toivottavasti jatkat vielä :)
Muuten, tuo edellisen luvun loppukommentti (Emmettin kuorsauksesta) oli aika loistava =D
-
Joo on kulunu TOSI pitkä aika ku viimeksi kirjotin tänne, mut jatkoa on tulossa ;) en vain ole ehtinyt millään kirjoittaa... ;) Mutta JATKOA OIN TULOSSA Tässä lähi aikoina ;D
Kiitos kaikille kommenteista!! :D
-
Äkkiääkkiä :<
-
tuleeeko jatkoa piann : )) ?
-
Jaaatkoooaaa pliiiis!! :)
-
Joo luin nää kaikki luvut kerta heitolla ja ihan mahtavia on olllllu ! :D
On saanu mones kohtaa hekotella :D
Bellalle ja Edille saataa kehittyä jotain mun mielikuvis ainaski :D
oot hyvä kirjottaa tätä koska näköjää moni muuki mun lisäks on nauranu
millon ois tulos jatkoa ? (:
~Tattinen`
-
Ei, en oo yhtään nauranu tälle! ;D
Tosi hyvä, niin hyvä että jatkoa odottelisin.
-
Millon tulee jatkoo?? :D Repeilen ja Bellalle ja Edille et ne menee yhtee. XD Pakko! <3<33<3
-
Retuuu... Missä se jatko? Siitä on melkein kaks kuukautta ku jatkoo lupasit ja nii...
Tuoppa äkkiä meille luettavaa^^
<3:llä
~Myrsis~
-
äkkiääkkiä :<
MISSÄSEVIIPYY, EN MALTA ODOTTAAAAAAAAAAAAAH!
ja anteeks capsin raiskaus..
-
Ehh, tämä on ihan loistava! Luin noi kaikki luvut putkeen ja nauroin koko ajan ihan kippurassa! ;D
Kirjotat tätä kivasti puhekielellä ja tämä juoni.. Oikeesti.. IHAN LOISTAVA!
Tää on todellaki kivan erilainen!
Toivottavasti jatkoa pian, tämä on ihana piristys päivään!
Hehhahahehhee... ;D ;D Nauran vieläkin, oikeesti, tää vaan on niin hyvä!
-
Tuhannet anteeksi pyydöt ihanille lukioille! En yksinkertaisesti ole ehtinyt kirjoittamaan lisää, mutta kiitos että olette olleet hyvin kärsivällisiä minua kohtaan, ja viimeinen osa ei ota valmistuakseen (kiireitä tulee vain lisää) JOTEN PÄÄTIN JAKAA VIIMEISEN OSAN KAHTEEN OSAAN, joka on typerää, mutta loppua ei vain ole ehtiny tehdä vielä joten tässä tulisi:
CaPoV:
Nousin ähkäisten sängystä. Esme nukkui vielä sikeässä unessa. kävelin keittiöön juomaan lasin vettä, pelkästään alusvaatteisillani. Oli vielä hieman pimeää, ekä nähnyt kovinkaan hyvin eteeni. Yhtäkkiä kompastuin johonkin ja rojahdin lattialle.
"EMMET MITÄ HEM!:.." siistin äkkiä kieleni.
"Älä huuda..." Emmett vaikersi ja käännähti mahaleen kylmälle marmori lattialle, eikä hänellä ollut edes paitaakaan.
"Emmett MIKSI sinä täällä nukut? Yh, oletko juonut?" Kysyin pojaltani, joka nyt oli taas selällään ja hieroi päätään.
"Rosalie ei antanut...." Emmett vaikersi ja hieroi ohimoitaan.
"Anteeksi? Rosalie teki aivan oikein, olette ihan liian nuoria.."
"EI VITTU ÄLÄ HUUA JA se ei antanu mun nukkuu sen huoneessa, mä muka kuorsaan.."
"ai" Tokaisin hämmästyneenä. Voisivat lopettaa tuon tolkuttoman kiroilun, se on vain niin ruman kuuloista. Yhtäkkiä Rosalien huoneesta alkoi kuulua tuttuakin tutumpi hyvin ruma laulu, jossa... Noh.
"EMMETT SUN SAATANAN KÄNNYKKÄS SOI TAAS!!"
"ÄLÄ PERKELE HUUA!! aiiii..." Emmett vaikersi. Pudistin päätäni ja lähdin raahaamaan Emmettiä omaan huoneeseensa, mutta näinkin Jacobin ja Bellan nukkumassa. Ilman lakanoita, ja tajusin myös, että lakanat näköjään roikkuikin ikkunasta.
Mitähän liene tehneet taas. En välttämättä halunnut tietää.
Menin lopulta keittiöön valmistamaan aamupalaa kaikille vieraillemme. Kuulin Emmettin kuorsauksen olohuoneesta. Oli pojalla kyllä hyvät unenlahjat.
Lopulta, kun kaikki olivat heränneet,(paitsi Esme) söimme kaikki aamiaista yhdessä.
Olin juuri puhdistamassa kahvipannua, kun Esme tuli keittiöön hiukset sekaisin, alusvaatteisillaan, aamutakki auki, ja silmät puoli ummessa.
"Hei kulta, oletpa aikaisin hereillä, ei tullut yöllä paljoa nukuttua" Hän sanoi viekoittelevasti ja iski silmää.
Irvistin, ja vasta sitten Esme tajusi, etten ollut yksistäni hereillä. Hän meni ihan kirkkaan punaiseksi ja vetäisi äkkiä aamutakkinsa kiinni.Rosalie ja Alice tuijottivat suut auki, mutta Jacob ja Bella olivat kyllä sen näköiset, että meinasin purskahtaa nauruun.
"Okei, oon nähny naisia alusvaatteisillaa ennenkin, mut oikeesti mutsi...Ei." Emmett sanoi, jolloin Jasper tippu tuolilta kunnon räkänaurujen kera.
"Joo tota kiva, et tykkäätte noin vitusti toisistanne, mut meil on vieraitaki" Edward alkoi valittaa, Jasperin yhä nauraessa taustalla. Esme rykäisi, oikoi tukkaansa, ja alkoi täysin tyynenä voitelemaan leipäänsä. Sitten Esme katsoi vaativasti minuun. Huokaisin.
"Minä ja Esme ajattelimme, että olisi mukava käydä eräissä seurapiiri juhlissa... Perheenä" sanoin nuorukaisille. Idea ei tosiaan ollut minun, vaan Esmen. Esme ei tiedä puoliakaan poikien kolttosista ja siksi ajatteli, että pojat osaisivat käyttäytyä. Itse en olisi niinkään varma. Edward loksautti suunsa auki, niin, että kaikki hänen juuri pureskelemansa mömmöt näkyi suusta. Jasper katsoi minua kuin olisin menettänyt järkeni. Niinkuin varmaan olinkin.
"Kyllähän me nyt yksien juhlien ajan osataan kunnolla käyttäytyä", Alice alkoi äkkiä papattamaan. Hän rakasti juhlia. Esme hymyili.
"Ja onhan meillä jonkin verran ruokatapojakin" Rosalie yritti. Irvistin.
"En olisi täysin varma asiasta" Sanoin ja katsoin Emmettiin ja Jacobiin, jotka kilpailivat siitä, kumpi sai ahdettua enemmän herneitä nenäänsä. Alice nyrpisti nenäänsä ja tokaisi:
"Jätetään Emmett kotiin. Tahdon käyttää iltapukuani!" Emmett nyökkäili taustalla, yrittäen kaivaa samalla herneet nenästään pois.
"tietenkin kultaseni saat käyttää kaunista pukuasi, ja Emmettiä ei jätetä kotiin" Esme sanoi ja Emmett voihkaisi. Emmett ei oikein innostu tyylikkäistä juhlista, joissa ei syödä suun täydeltä herkkuja ja hoiperrella alkoholin vaikutuksen alaisena.
"Ei helvetti Carlisle!" Emmett vaikersi oikoi mustaa puvuntakkiaan. En pitänyt siitä, että hän kutsui minua Carlisleksi. Mutta useimmiten olin faija, ja se riitti minulle. Toisinaan kaipasin pikku-Emmettiä, jolla oli kiharat hiukset, harva hampaat ja joka kutsui minua "iskäksi"
"Emmett!! Sinun pitäisi pitää enemmän tälläisiä pukuja, lihaksesi näkyvät tässä niiin ihanasti!" Rosalie intoili ja suuteli Emmettiä hieman liian intohimoisesti.
"Ei Rosalie julkisella paikalla" Mutisin hiljaa.Heillä ei ollut käytöstapoja ja olin aika varma, ettei meillä enää ollut tulemista kyläilemään rakkaille naapureillemme näiden juhlien jälkeen.
"Emmett ottaa tämän!" Rosalie huusi minulle toiselta puolelta kauppaa. Nyökkäsin ja katsoin säälivästi Emmettiä, joka oli Rosalien käsittelyssä. Niin surkeaa ilmettä en ollut Emmettin kasvoilla nähnyt sitten ensimmäisen luokan, jolloin Emmett oli jo ensimmäisenä päivänä puhutteussa.
"Oih!! Jasper tää vaaleenpunanen solmio sopii TÄYDELLISESTI oman pukuni kanssa!!" Alice touhotti innoissaaan ja Edward näytti olevan ensimmäistä kertaa iloinen siitä, ettei hänellä ollut tyttö-ystävää.
"Hei isä, sopiiko nää kengät pukuni kanssa, vai pitäisikö ottaa korkkarit?"Alice kysyi ja katseli kuudetta kertaa samoja matalapohjaisia kenkiä. Huokaisin lannistuneesti. Ei todellakaan mitään vahvinta alaani...
"Mistä minä tiedän? Tämä on äitinne töitä, miestä ei ole luotu istumaan ostoskeskuksessa neljää tuntia miettimässä millaiset kengät laittaa jalkaan" Valitin ja hieroin jalkojani.
"Kohta vapaudutte, pojat. Me lähetään Alicen kanssa alusvaateosastolle, ja te voitte mennä sitten vaikka kahville.", Rosalie sanoi hymyillen. Emmett hypähti äkkiä pystyyn tuoliltaan.
"Itseasiassa, mua ei kyl yhtään väsytä, voin uhrautua tuleen tuomariksi", Emmett virnisti ja iski silmää Rosalielle. Olin juuri aloittamassa saarnaamisen siitä, kuinka epäkohteliasta tuollainen kielenkäyttö oli, kun Rosalie ratkaisi itse asian heittämällä Emmettiä kengällä suoraan otsaan mumisten:
"Olet idiootti Emmett Cullen"
"Siksi rakastatkin minua niin paljon", Emmett nauroi lattialta.
"okei, pojat lähdetään kahville, ja Emmett tulee mukaan", sanoin kiskaistessani Emmettin hihasta, kääntäen hänet oikeaan suuntaan.
"Okei, nähdään tunnin päästä" Rosalie ja Alice sanoivat melkein yhteen ääneen.
"Neljä tuntia noiden kahden kanssa, saa miehisenkin miehen tunteen ittensä homoksi" Emmett voihkaisi nyökkäyttäen suuntaan, minne Alice ja Rosalie olivat lähteneet.
"Taidat olla jo umpihomo " Jasper heitti. Edward oli kohtuu tyytyväisen näköinen. Hän oli sovittanut tasan yhtä smokkia, ostanut sen ja loppuajan pelaillut käsikonsolillaan. Pyyhin käteni huolellisesti kosteutuspyyhkeeseen, ja kun olin aloittamassa munkkini syömisen, erehdyin katsomaan poikiini, jotka jo survoivatkin munkkia suuhunsa, tai Emmett yritti työntää sitä kokonaisena, mutta kun se ei mahtunut, hän purskautti sen takaisin lautaselle. Ei poika ollutkaan niin suurisuinen kuin puhetapa antoi ymmärtää, mietin. Kihertelin mieluissani pienelle, mutta nokkelalle vitsilleni. Olin niin nokkela.
Alicen PoV
Uh, oh, rakastin tätä. Pitäisi alkaa käyttäytymään hiukan paremmin, jos sillä pääsen juhliin. Rakastin juhlia, mutta valitettavasti meidän luokkalaisten vanhemmatkaan ei enää päästä meitä niiden juhliin, vaikka kaikki haluaisivat meidät sinne, koska me ollaan kuulemma juhlan henkiä. Mutta se ei tosiaankaan ollu meiän vika, et raketit osu puutarha vajaan, tai se, että Emmett oli vahingossa vääntänyt altaan lämmityksen pois, ja vesi oli sen takia jäätävää, niin ettei kukaan uinut. Nuo olivat kyllä pienimpiä mitä on tullut vahingossa tehtyä, mutta ei kuitenkaan tahallisesti, voisi meidät silti kutsua edes syntymäpäiville. Mutta eipä kukaan ei oikein pysty hengaan meiän kans muutenkaa, koska meilä on melkein jokaiseen lähialueen ostoskeskukseen porttikielto, ja nuoriso tuppautuu oleen yleensä ostoskeskuksilla. Paitsi me. Meillä on vaikutusta ihmisiin. Reksikin yhesti meinas ajaa ojaan, ku me heilautettiin sille kättä koulunpihalla, sinä harvana päivänä, kun me kouluun ees raahauduttiin. Reksi kuitenkin joka vuosi päästää meidät luokalta, jonku ihmeen takii, mut luultavasti vain siksi, et pääsis meistä joskus eroon ja sysättyä muualle. Kyllähän se silleenkin kelpasi reksille, nimittäin koululla meni paljon vähemmän rahaa niinä päivinä, ku me ei olla siellä.
"Noniin manikyyrinne on nyt valmis, samoin pedikyyrinne, mitä pidätte neiti?" Myyjä kysyi ystävällisesti.
"IHANAT!" kiljaisin ja halasin myyjää, joka hieman ehkä hämmesi häntä. Käytin hämmenyksen hyväkseni, ja nappasin äkkiä yhden kynsilakkapullon ja sujautin sen laukkuuni. Sitten hyppelinkin jo kahvilalle, jossa minua odotti pöydällinen murjottavia miehiä. Upps, mitä nyt olet tehnyt, Alice?, mietin. Sitten muistin, olin luvannut tulla tunnin päästä. Eihän siinä voinut kauheasti yli tuntia mennä... Katsahdin kelloon, ja kauhistuin. Olin ollut kaksi tuntia ja olin siis myöhässä tunnin.
"CARLI- ömh, ISKÄ anna anteeksi pääsenhän juhliin!?" Kiljuin niin, että koko kahvila kuuli. Muuten en olisi välittänyt, että olin myöhässä, mutta tahdoin niihin juhliin. Me ei olla koskaan sellaisissa juhlissa, missä voisin käyttää kaunista iltapukuani ja nyt jos en päässyt sinne, sääli Jasperia, joka joutuu kestämään minua seuraavan viikon.
"Äh, Rosalie tuli myös vasta äskettäin ja on vessassa, Esme tahtoo teidät juhliin, mitä minä olen määrämään teitä pois" Hän sanoi alistuneena ja katsoi Emmettiä, joka tökki hammastikulla jotain mönjäkasaa lautasella. Uskalsin aravata, et se oli taas yrittäny työntää munkkia kokonaan suuhun. Se niin halus päihittää Jaken. Mut kukaan muu kuin Jake ei pysty työntämään kokonaista hillomunkkia suuhun ja pureskella se niin, ettei mitään pursua ulos.
"sielä juhlissa ei oo kunnon juomia, jotain punaviinilitkuja vaan" Emmett vaikersi kun olimme tulossa kahvilasta ja Carlsile oli lähtenyt hoitamaan asioita.
"No vittu pitääkö sitä joka päivä juoda?" mumisin Emille.
"No ei jokapäivä, mut tänään kuitenki" Jasper jatkoi ja katsoi minuun arvioivasti.
"no okei, mutta miten te jätkät muka aiotte hankkia juomat?" Sanoin hieman ivallisesti. Pojat katsoivat mietteissään toisiaan.
"no miten niin, väärennetyillä henkkareilla?" Emmett yritti.
"Ei mene läpi tänään, kun se yks hullu akka on kassa vuorosa" Rosalie mumisi.
"No pyydetään jotakin kylähullujuoppoa hakemaan meille kaupasta jotain, maksetaan hinta sille ja se tuo meile" Ed huudahti innoissaan. Huokaisin. Tää ei tulis toimimaan.
"No yritetään sitte, mut teidän rahoilla" Mä mumisin jätkille hieman äreissäni.
"No okei" Jasper sanoi iloisena ja lässäytti Emmettin kanssa käsiä yhteen.
Lähettii sitte kylille ja etittiin jotaki lukuisista juopoista, ja sit lopultaki löydettiinki joku ihan randomi, jonka ilmeisesti vain Emmett tunsi. Tai ei. Jätkä oli niin päissää et se varmaan luuli oikeesti et Emmett oli joku sen kaveri. No jaa Ed selitti sille, et jos Ed antais sille rahan ni se kävis hakeen meille hieman juomista. Ed survo Sen käteen kakskymppiä ja pyysi tuomaa loput takasi. Jätkä tunki setelit taskuunsa ja nyökytti päätään ja lähti kauppaan sisälle.
"Kato noin helposti kävi" Emmett virnisti meille omahyväisenä.
"EI VITTU SE KARKAA!" Ed rääkäisi mun korvaan ihan saatanan lujaa. Sitten tajusin mitä se kilju. Se kylähullujuoppopedofiilimikälie juoksi kaupan toisesta päästä heilutellen kahenkympin seteliä. Tais olla ukolla tilipäivä.
"Voi vittu!" Emmett karjahti ja lähti juoksee perään, mut se ukko oli jo liian kaukana. Hahah, ihan oikei sille.
"Näyttää kovasti siltä, et lähdetäänkin selvinpäin" Rosalie sanoi ja virnisti mulle.
Voitinpas.
KOMMENTTIA RAKKAAT LUKIJAT? <3
Jatkuu...
-
Ihanaa, uusi luku! <3 ;D
Tää on aivan mahtava, nauran täällä kippurassa.
Toivottavasti tulee se tän jatko-osa pian. :D
Kiitos taas päivän piristyksestä!
-
hahahha :D jatko-osaa oltiinkin jo kaivattu. ei luoja..
Mutta eipä kukaan ei oikein pysty hengaan meiän kans muutenkaa, koska meilä on melkein jokaiseen lähialueen ostoskeskukseen porttikielto
meillä?
jooja HHAHHAHAHAH noin nyt helpotti. ei.. oota... HAHAH.
-
oi jes uus luku! :D on sitä odotettu :) tai no puolikas luku, mutta silti! :D toivottavasti ens luku tulis emmettin povina sillä ne sen ajatukset sun muut on nii läppiä! :D tosin eipä sillä oikeestaa oo niinkää välii vaikka ei ois emmett! :D :) mä en kyllä käsitä mitä oikee repäset näit juttu, aivan parhaita! :D
minnamoi♥
-
;D Best!
Vitsi tosi hyvä puolikasluku. En yhtää nauranu...
Jatkoa!
-
oli taas niiiiin hyvä! kirjotusverheitä löyty ja tällä en tarkota niitä mahollisii puhekielen virheit. kiitos ja JATKOA PIAN!
-
Tosi hyvä luku taas!
Ja hauska. harmi, ku tää loppuu...
Jatkoa!
Anaid
-
jee jee jee! Jatkoa on tullut!!
hahhahhaa... En toki nauranut! XD
hihihihihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
Carlisle on paras!!
Ja se on muuten NOKKELA!
HIhiHiiI
Joo...
Kirjotusvirheitä oli kyllä aika paljon. Tosi usin puuttu pisteen jälkeen iso alkukirjain ja joissain kohdissa oli muutenkin epäselvää, mutta joo HIHIHIHI!! Tainnutat mut naurun joten tuskin jaksan puuttua huonoihin asioihin enää xd
JA NYT SE TOINEN OSA TÄSTÄ LUVUSTA!!!
JA NOPEE!!
-
Ohhoh! Jatkoa? Vihdoin, ihanaa, kiitos, jes, ihanaa! <33
Ensinnäkin hiukkapikkuisen rakentavaa. Oli melkoisen paljon virheitä, yhdyssanavirheitä ja kirjoitusvirheitä. Mutta kyllä sen -HEHEHAAHAAHEE! öh, sori repesin yhdelle kohdalle- ymmärtää, kun aika kiireessä varmaan kirjoitit..
En malta odottaa jatkoa! Ei saa loppua vielä, ei saa! Jatkaisit vielä muutaman luvunja vähän enemmänkin.., jooko? Tämä on niin HAUSKA! ;D
Ainiin, tosiaan. Meinasin kokonaan unohtaa kommentoida tätä uutta lukua -ei vaan luvunpuolikasta. Hauskaa, nokkelan Carlislen PoV! Hauskaa oli lukea sen näkökulmasta, hekottelin runsaasti monelle kohdalle. Esim.Ei poika ollutkaan niin suurisuinen kuin puhetapa antoi ymmärtää, mietin. Kihertelin mieluissani pienelle, mutta nokkelalle vitsilleni. Olin niin nokkela.
Hehee! Nokkela on Carlisle. x)
Ja AlicePoV oli hyvä, kun sen päässä taisi pyöriä vain:juhlat-mekko-juhlat-vaatteet-juhlat-kengät-juhlat-.."IHANAT!" kiljaisin ja halasin myyjää, joka hieman ehkä hämmesi häntä. Käytin hämmenyksen hyväkseni, ja nappasin äkkiä yhden kynsilakkapullon ja sujautin sen laukkuuni. Sitten hyppelinkin jo kahvilalle, jossa minua odotti pöydällinen murjottavia miehiä.
Oli hauska kohta. Se oli yksi mooo..oo..oo..oonista.
Emmett oli tapansa mukaan -HEHEHEE-tosi hauska. "En olisi täysin varma asiasta" Sanoin ja katsoin Emmettiin ja Jacobiin, jotka kilpailivat siitä, kumpi sai ahdettua enemmän herneitä nenäänsä.
Ohhoh, anteeksi kommenttini venähti. :( No lyhyesti vielä loppuun:JATKOA pian!! :D
-
Oon lukenut kaikki putkeen! Siis tää on aivan mahtava! Sain kunnon naurut tästä 9½ luvusta! Yksi parhaimpia kohtia:
Olin juuri puhdistamassa kahvipannua, kun Esme tuli keittiöön hiukset sekaisin, alusvaatteisillaan, aamutakki auki, ja silmät puoli ummessa.
"Hei kulta, oletpa aikaisin hereillä, ei tullut yöllä paljoa nukuttua" Hän sanoi viekoittelevasti ja iski silmää.
Irvistin, ja vasta sitten Esme tajusi, etten ollut yksistäni hereillä. Hän meni ihan kirkkaan punaiseksi ja vetäisi äkkiä aamutakkinsa kiinni.Rosalie ja Alice tuijottivat suut auki, mutta Jacob ja Bella olivat kyllä sen näköiset, että meinasin purskahtaa nauruun.
"Okei, oon nähny naisia alusvaatteisillaa ennenkin, mut oikeesti mutsi...Ei." Emmett sanoi, jolloin Jasper tippu tuolilta kunnon räkänaurujen kera.
"Joo tota kiva, et tykkäätte noin vitusti toisistanne, mut meil on vieraitaki" Edward alkoi valittaa, Jasperin yhä nauraessa taustalla. Esme rykäisi, oikoi tukkaansa, ja alkoi täysin tyynenä voitelemaan leipäänsä. Sitten Esme katsoi vaativasti minuun. Huokaisin.
Mälsä kun tää loppuu!!!
-
JEE. vihdoin uus luku!! :)
Tää sun ficcis on niiin piristävä :D ku tää on nii hauska. Sääli vaa et tää jo lopussa :<<
-
TÄÄONNIINIHANAOMGOMG<333
Rakastan tätä 8'< Kiitos ihanasta ficistä♥
-
Voi helvetti.. Tä on niin.. ;D
Emmett 'ÄLÄ VTTU HUUA' Cullen ♥
Jasper 'taidat olla jo umpihomo' Hale ♥
Edward 'EI VITTU SE KARKAA' Cullen ♥
Carlisle 'niin nokkela' Cullen ♥
Jacob 'pystyy työntämään kokonaisen hillomunkin suuhun ja pureskelemaan sen niin, ettei mitään pursua ulos' Black
Esme 'ei tullut yöllä paljon nukuttua' Cullen
Alice 'no vittu pitääkö sitä joka päivä juoda' Cullen
Rosalie 'olet idiootti Emmett Cullen' Hale
Nää kaikki hahmot on niin parhaita!
Puolikas luku tulee toivottavasti pian :)
♥:llä, Candy
-
Hypin kohta katossa, ootan jatkoo ja en pysy housuissani. Mahtava tarina <3 I'll love it ;D
-
Siis ihan järkyttävän hyvä ficci. Yks parhaita lukemiani. Repeilen näitä koko ajan ittekseni ;D
Jatkoa pian, pitää pelastaa koko lppuvuos nauramalla tätä uudelleen ja uudelleen <3
-
HIHIHIHI, ihana luku >: DD Nauroin niiiiiiin paljon, että heikompia hirvittää..
Toisinaan kaipasin pikku-Emmettiä, jolla oli kiharat hiukset, harva hampaat ja joka kutsui minua "iskäksi"
Aww, heti tuli mieleen semmonen ihana pikku-Emmett, joka on polven korkunen ja virnistää<3 Ja kun sieltä suusta puuttuu vielä pari hammasta, awwwwwww.
Oot ihana Retu, älä lopeta tätä vielä D: Mun sydän särkyy </3
-
JATKOA HEI PRKL!! et oo laittanu jatkooo ku kukaan ei oo kommannu mut mie kommaan jotren JATKOAAAAAA!!!!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Ja sanompahan vaa, et tää on ihan hirveen hauska ficci :D
-
JATKOA HEI PRKL!! et oo laittanu jatkooo ku kukaan ei oo kommannu mut mie kommaan jotren JATKOAAAAAA!!!!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Ja sanompahan vaa, et tää on ihan hirveen hauska ficci :D
Voiko muuta enään sanoa?
-
tää on niin hauska et nauran tälle aina vedet silmissä ;D toivon niiin paljon jatkoa tälle :)
-
Mä niin rakastan tätä!!!! Jatkoo jos laittaisit? :):)
-
IHANAAA!! tulisko vielä jatkoa? :)
-
Mä nauran harvoin ääneen ficcejä lukiessa ja tässä nauroin! Tää on niin paras! Tätä ei voi lopetaa vielä!
-
millo jatkooo ? (:
-
Kaipailen edelleen sitä viimestä/niitä viimesiä lukuja? :-\
Kuuluu ihan lempparificceihin ja piristi taas tätäki päivää kun luin tän läpi :D
-
Tuleeko sitä jatkoo vielä ? on yli vuosi jo kulunu edellisestä luvusta :'(
-
JATKOAAA!!!! tää on ihana ficci yks parhaimmist ;)
repeesin tosi mont kertaa ku luin tän :D
jatkoa odottaen :)
-
Tää on kyllä niin mahtava :DD
Rrrakastan tätä! Jatkoa kiitos! ♥
-
Ihan mahtavan kiero ja repeilyn aiheuttaja! Jatkoa!! ÄLÄPLIIDELOPETATÄTÄ!! ;D